Saray Lokması

Saray Lokması

Lokma tatlısının küre şeklinde olanı ilk defa Osmanlı saray mutfağında yapıldığı için olsa gerek saray lokması adı verilmiştir. Malzeme ve içerik olarak diğer lokma tatlılarından hiçbir farkı yoktur. Bir rivayete göre Osmanlı saray mutfağında bu tatlı tarçın ile süslenirdi. Eski zamanlarda baharatlar oldukça kıymetli olduğu için saray lokması denmiştir.  
Saray lokması yapımında ustanın mahareti oldukça önemlidir. Hele ki eski zamanlarda küre şeklinde olmasını sağlamak ustanın maharetinin ölçüsü olmaktadır. Günümüzde ise son sistem otomatik makinalar tarafından bir çırpıda bu küre şekli verilmektedir. Günümüzde ustanın yeteneğinin ölçüsü hamurun kıvamının tutturulup tutturulmaması ile ilgilidir.
İzmir Saray lokması her türlü davette, sünnet törenlerinde, ölüm yıldönümlerinde iş yeri açılışlarında dağıtılan oldukça lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Hem bir geleneği yaşatmak hem de insanlarla sevinciniz üzüntünüzü paylaşmak için bundan daha iyi bir tatlı bulamazsınız. Biz yılların verdiği deneyim ve ustalıkla İzmir'de lokma dökümünde kalite ve uygun İzmir saray lokması fiyatı ile ön plana çıkmış bir firma olarak uzun yıllar bu geleneğin devamı için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız.

Saray Lokması