Lokma

/Lokma
Lokma2018-09-07T13:28:01+00:00

Un, tuz ve maya ile yoğrulan hamurun sıvı yağda (genellikle Ayçiçek yağı kullanılır) kızartılıp üzerine şekerle hazırlanan şerbetin dökülmesi ile hazırlanan bir tür tatlıdır. Bazı kaynaklara göre bir yudum anlamına gelen lokma on üçüncü yüzyılda Araplarda görülen bir çeşit tatlıdır. Yöreye göre değişik özellikler gösteren bu tatlının değişik şekillerde sunumu vardır.  Evde yapılan çeşidinde üzeri değişik Antep fıstığı, Hindistan cevizi, tarçın ceviz, fındık gibi malzemeler ile süslenebilmektedir.

Bu tatlı oldukça basit malzemelerden yapılmasına karşılık insanımız üzerindeki etkisi çok büyüktür. Çünkü sadece bir yiyecek olarak görülmemekte aynı zamanda onun manevi gücünün de farkındadırlar.

Lokma Küresel Bir Tatlı

Genelde küre biçiminde ve ya ortası delikli simit şeklinde iki şekilde yapılmaktadır. Aynı malzemeden yapılmakla birlikte hafif köşeli ve tırtıklı bir yapısı olana da tulumba tatlısı denmektedir. Küre şeklinde olana saray lokması da denmektedir. Saray lokması adından da anlaşılacağı üzere Osmanlı saray mutfağından çıkmış olmasından dolayı bu ismi almıştır. Amerika’da şekil olarak aynı olup boyutu biraz daha büyük olan Donut adlı tatlı aynı mantıkla üretilmiştir. Sadece Amerikalılar değişik malzemelere özellikle çikolatayı iyi kullanmışlardır. İran, Azerbeycan ve İskandinav ülkelerinde sıklıkça yapılan demir tatlısı da lokmanın bir çeşidi sayılabilir.

Ülkemizde bilhassa İzmir’de oldukça sevilen bu tatlı İzmir’in simgelerinden birisi haline gelmiştir. Hatta İzmir halkı İzmir lokması diye ayrıca vurgu yapmaktadırlar. İzmir’ e geldiğinizde mutlaka bir yerlerde lokma dağıtıldığına şahit olmuşsunuzdur. Genelde hayır için halka bedava dağıtılan bu tatlı hafif ve oldukça lezzetlidir.

Türklerin geleneksel pek çok gelenek ve göreneklerinde ölüm, sünnet, nişan gibi toplu törenlerde gelen misafirlere bir şeyler ikram etme geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Bunlardan bilhassa sünnet törenlerinde misafirlere lokma ikram edilmesi uzun yıllardır süren bir gelenektir. İzmir’ de bilhassa ölen bir kişinin hayrına dağıtılması da eski bir gelenektir.

lokma 1

WhatsApp Yazın