İzmir Lokma Dağıtma Geleneği

İzmir başta olmak üzere Ege bölgesinde hatta tüm ülkede lokma dağıtma geleneğinin kökleri çok eskilere kadar gitmektedir. İzmir’e ilk defa gelen birisi sokaklarda lokma arabasının önünde oluşan kuyruğu gördüğü zaman hiçbir anlam verememektedir. Yavaşça sokulup ne olduğunu anladığında ise şaşkınlığı bir kat daha artmaktadır. Çünkü birileri hayır için lokma dağıtmaktadır. İnsanlar bu nefis lezzetin tadına bakmakta ve iyi dilekleri ile bir dua etmektedirler.

İzmir insanının sıcaklığı ve sempatisi bambaşkadır. Buna bir de dayanışmacı ve paylaşımcı ruh eklenince bir başka güzellik ortaya çıkmaktadır. Bu güzelliği ise en iyi gösteren İzmir lokma dağıtma geleneğidir. Lokmanın o muhteşem ve leziz tadı ile bu maneviyat bam başka bir anlam kazanmaktadır. Un, su, yağ ve şekerin böylesi bir lezzeti ortaya çıkarması inanılacak gibi değildir. Ama İzmir insanı her gün bu lezzetle baş başa kalmaktadır.

İzmir Kültürünün Bir Parçası

Lokma dağıtma geleneği esasında tüm ülkede yaşanan herkesin severek yaptığı bir eylemdir. Fakat İzmir’de çok fazla benimsenmiş ve dağıtımı oldukça fazla yapılan bir yiyecektir. İzmir kültürünün bir parçası olmasının sebeplerinin illaki sosyolojik bir takım nedenleri vardır. Bunda etkili olan bir İzmir lokmacılarının bu işteki başarılarıdır. O kadar güzel ve temiz lokma yapmışlardır ki İzmir insanının güvenini kazanmışlardır.

Bir de İzmir insanının Akdeniz’e özgü olan sıcakkanlı, paylaşımcı ve dayanışmacı ruh halinin bunda önemi büyüktür. Bu ruh halini en iyi yansıtan paylaşımın lokma dağıtımı olması ise bir tesadüf değildir. Lokmanın hem yapımında kullanılan malzemelerin her yerde bulunuyor olması hem de lezzetinin çok iyi olması önemli bir etkendir.

İzmir lokma tatlısı bir yiyecek olduğu kadar insanların manevi dünyasının da önemli bir parçasıdır. Kandillerde, sünnet düğünlerinde, cenazelerde dağıtılması onun bu ilişkisini en iyi açıklayan olgudur. İzmir halkının özel günlerinde başvurduğu önemli bir yiyecektir. Bu manevi değeri çok yüksek olan yiyeceğin son derece uygun fiyatlarla dağıtılması ise en büyük artısıdır. Hemen herkesin rahatlıkla İzmir lokma dağıtma geleneği içerisinde yer almasının en büyük sebebi de budur.

İzmir lokma dağıtma geleneği

2018-07-17T13:26:30+00:0017/07/2018|Genel|

Siz de fikrinizi belirtin

WhatsApp Yazın