İzmir saray lokma dökümüLokma tatlısının küre şeklinde olanı ilk defa Osmanlı saray mutfağında yapıldığı için olsa gerek saray lokması adı verilmiştir. Malzeme ve içerik olarak diğer lokma tatlılarından hiçbir farkı yoktur. Bir rivayete göre Osmanlı saray mutfağında bu tatlı tarçın ile süslenirdi. Eski zamanlarda baharatlar oldukça kıymetli olduğu için saray lokması denmiştir.

İzmir saray lokması yapımında ustanın mahareti oldukça önemlidir. Hele ki eski zamanlarda küre şeklinde olmasını sağlamak ustanın maharetinin ölçüsü olmaktadır. Günümüzde ise son sistem otomatik makinalar tarafından bir çırpıda bu küre şekli verilmektedir. Günümüzde ustanın yeteneğinin ölçüsü hamurun kıvamının tutturulup tutturulmaması ile ilgilidir.

Lokma tatlısı hemen her durumda halka dağıtılabilen bir tatlıdır. İzmir lokma ile İzmir saray lokma arasındaki fark ise sadece şekilsel bir farktır. Fakat dağıtım esnasında dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Oda lokma dağıtılacak yerde kalabalık bir anda toplanıp ta hızlı davranmak gerekiyor mu? Veya bir düğün gibi misafirlerin kısım kısım geldiği ve bir anda dağıtımın hazır olmasının gerekmediği bir durum mu var.

İzmir saray lokma çeşitleri

İşte bu sorulara verilecek yanıta göre lokmanın çeşidini belirlemek gerekmektedir. İzmir saray lokması hızlı pişme süresi ile aniden bastıran kalabalıklardaki dağıtımlara son derece uygundur. İzmir lokma ise geç pişme süresi ile yavaş dağıtımlara çok daha uygundur. Her ikisi de aynı malzeme kullanılmasına karşın aradaki bu farklılık hamurun kalınlığından oluşmaktadır.

İzmir Saray lokması her türlü davette, sünnet törenlerinde, ölüm yıl dönümlerinde iş yeri açılışlarında dağıtılan oldukça lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Hem bir geleneği yaşatmak hem de insanlarla sevinciniz üzüntünüzü paylaşmak için bundan daha iyi bir tatlı bulamazsınız. Biz yılların verdiği deneyim ve ustalıkla İzmir’de lokma dökümünde kalite ve uygun İzmir saray lokması fiyatı ile ön plana çıkmış bir firma olarak uzun yıllar bu geleneğin devamı için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız.

Saray Lokma Dağıtımı

saray lokmaSaray lokma dağıtımı çok eski bir geleneğin bugünlere kadar gelmiş güzel ve leziz bir lezzetin insanların birleşmesinde bir tutkal görevi görmektedir. Ölen bir yakının acısını paylaşmak, çocuğunun sünnet töreninde gururunu başkaları ile paylaşmak, yeni bir iş yerinin açılışında halkın hayır dualarını almak için saray lokma dağıtımı ideal bir araçtır.

Saray lokma dağıtımı isteyen vatandaşlarımız bizimle irtibata geçtiği andan itibaren gereken hazırlıklarımızı yapıyoruz. Lokmanın döküleceği yere olan uzaklığımıza göre hamurumuzu hazır ediyoruz. Lokmanın döküleceği yere en az yarım saat öncesinden gelerek, gerekli hazırlıklara başlıyoruz. Kalabalığın durumuna göre seri ve hızlı bir şekilde lokmalarımızın dökümüne başlıyoruz. Müşterimizin isteği doğrultusunda gelen tabaklara lokmaları doldurarak servis yapılmaktadır.

Lokma yapımı gerçekte oldukça zor bir iştir. Bunu ancak bir lokma ustası çok iyi anlar. Genelde insanlar dışarıdan baktığında lokma makinesi çalışıyor ve usta sadece pişirme işlemi yapıyor görünebilir. Fakat gerçekte lokma yapımı hamurun karılması esnasında başlamaktadır. Burada eğer iyi bir usta yoksa yapacağı hamurun pişirilmesi esnasında çok kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır. Patlayan hamur mu dersiniz, yamuk yumuk şekilli hamur mu dersiniz hepsi bu durumda ortaya çıkmaktadır.

Saray Lokma Dağıtımında Uyarılar

Saray lokma dağıtımı İzmir’de en çok tercih edilen lokma çeşitlerinin başında gelmektedir. Bunun sebebi hem biraz bu lokmanın yapısı ile ilgili hem de dağıtımındaki kolaylıktan gelmektedir. Saray lokma diğer kardeşlerine göre daha çıtır yemesi daha zevkli olan bir tatlıdır. Dağıtım esnasında ise hızlı bir şekilde sunuma olanak veren bir tatlı çeşididir. Bu yüzden aşırı kalabalığın olduğu yerlerde diğer çeşitlere göre daha rahat bir şekilde sıcak sunumu mümkün olmaktadır. Oldukça hızlı bir şekilde sunulduğu için kalabalığın hoşnutsuzluğu pek görülmemekte, lokma sırası kuyruğunu hızlı bir şekilde eritmektedir.

Saray lokma dağıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın bizden ilk istedikleri İzmir saray lokma fiyatı nedir. Daha ucuza olmaz mı, şu firma daha ucuza dökmekte gibi yorumlar gelmektedir. Oysa bu tür bir yaklaşım size fayda değil zarar sağlamaktadır. Çünkü siz ucuz bir lokma isteyerek esasında kalitenin sizin için bir önemi olmadığını söylüyorsunuz. Bu durumda da lokma firmaları biz daha ucuza yaparız diyerek ya malzemeden çalmakta ya da kalitesiz, baştan savma bir lokma dağıtımı gerçekleştirmektedirler.

Saray lokma dağıtımı yaptıracak vatandaşlara bir diğer tavsiyemiz de ya bilindik bu işin ustası firmalar ile çalışmanız ya da ilk defa çalışacak iseniz bir referans istemenizdir. Böylelikle karşınızda muhatap olacağınız firma hakkında bir bilgi sahibi olacak, başınıza neler geleceğini önceden görebileceksiniz. Elbette burada iyi şeylerden bahsediyoruz. Ama tanımadığınız bir İzmir lokma firması ile çalıştığınızda başınıza geleceklerden bir haber şekilde lokma dökümü yaptırırsınız.

İzmir’de Saray Lokma Dökümü

İzmir’de saray lokma dökümü için birçok neden vardır. İzmir insanının paylaşım ve dayanışma ruhunun cisimleşmiş halidir. İnsanlar sadece acı veya tatlı günlerindeki duyguları paylaşmak için lokma dağıtmaz. Lokma döktürmek aynı zamanda eski bir geleneğin de devam ettirilmesidir. Ülkemizde lokma dağıtımı hemen her bilgede, her ilde yapılmaktadır. Fakat Ege bölgesi ve başta İzmir’de lokma dağıtımı başka bir boyutta yaşanmaktadır.

İzmir saray lokma dökümü usta ellerde bir şölene, bir ziyafete dönüşür. Acemi ellerde ise ne olduğu belli olmayan bir etkinliktir. Bizim için lokma dökümü sadece bir iş değildir. Bu etkinliğin nasıl bir manevi değeri olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Firmamız bütün lokma dağıtımlarında aynı özeni göstererek birinci sınıf bir hizmet vermektedir. Sizde kaliteli, sağlıklı ve leziz bir saray lokma dağıtımı arzuluyor iseniz hemen bizimle iletişime geçiniz.

Saray lokma 1