Lokma tatlısının küre şeklinde olanı ilk defa Osmanlı saray mutfağında yapıldığı için olsa gerek saray lokması adı verilmiştir. Malzeme ve içerik olarak diğer lokma tatlılarından hiçbir farkı yoktur. Bir rivayete göre Osmanlı saray mutfağında bu tatlı tarçın ile süslenirdi. Eski zamanlarda baharatlar oldukça kıymetli olduğu için saray lokması denmiştir.

Saray lokması yapımında ustanın mahareti oldukça önemlidir. Hele ki eski zamanlarda küre şeklinde olmasını sağlamak ustanın maharetinin ölçüsü olmaktadır. Günümüzde ise son sistem otomatik makinalar tarafından bir çırpıda bu küre şekli verilmektedir. Günümüzde ustanın yeteneğinin ölçüsü hamurun kıvamının tutturulup tutturulmaması ile ilgilidir.

Lokma tatlısı hemen her durumda halka dağıtılabilen bir tatlıdır. İzmir lokma ile İzmir saray lokma arasındaki fark ise sadece şekilsel bir farktır. Fakat dağıtım esnasında dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Oda lokma dağıtılacak yerde kalabalık bir anda toplanıp ta hızlı davranmak gerekiyor mu? Veya bir düğün gibi misafirlerin kısım kısım geldiği ve bir anda dağıtımın hazır olmasının gerekmediği bir durum mu var.

İzmir saray lokma çeşitleri

İşte bu sorulara verilecek yanıta göre lokmanın çeşidini belirlemek gerekmektedir. İzmir saray lokması hızlı pişme süresi ile aniden bastıran kalabalıklardaki dağıtımlara son derece uygundur. İzmir lokma ise geç pişme süresi ile yavaş dağıtımlara çok daha uygundur. Her ikisi de aynı malzeme kullanılmasına karşın aradaki bu farklılık hamurun kalınlığından oluşmaktadır.

İzmir Saray lokması her türlü davette, sünnet törenlerinde, ölüm yıl dönümlerinde iş yeri açılışlarında dağıtılan oldukça lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Hem bir geleneği yaşatmak hem de insanlarla sevinciniz üzüntünüzü paylaşmak için bundan daha iyi bir tatlı bulamazsınız. Biz yılların verdiği deneyim ve ustalıkla İzmir’de lokma dökümünde kalite ve uygun İzmir saray lokması fiyatı ile ön plana çıkmış bir firma olarak uzun yıllar bu geleneğin devamı için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız.

Saray lokma 1