Lokma tüm dünyada rastlanılan bir yiyecek olmasına rağmen ülkemizde başta İzmir olmak üzere Ege bölgesinde ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Pek çok kişi de İzmir lokması diye adlandırmaktadır. İzmir lokma deyince de akla bizim gelmemiz kaçınılmadır.

Mevlitlerde, sünnet törenlerinde, iş yeri açılışlarında, asker uğurlamalarında ve ya dönüşlerinde lokma dağıtmak adettendir. Burada söz konusu olan lokma dağıtan kişinin dağıtma sebebinden dolayı alacağı hayır duasıdır. Bu yüzden dağıtılacak lokmanın kaliteli malzemeden iyi bir şekilde yapılmış olması oldukça önemlidir. Kaliteli bir lokmayı yiyen insanların yapacağı hayır duası elbette içten ve samimi olmaktadır.

İzmir lokma tatlısı un, maya ve sudan oluşan hamurun kızgın yağda pişirilmesi ve üzerine soğuk şerbet dökülmesi ile yapılır ve servis edilir. Çok kolay gibi görünebilir size yazdıklarımız fakat gerçekte yüzlerce kişiye yapılması düşünülen bu işe giriştiğinizde gerçekte böyle olmadığını görürsünüz.

Belki de acemi bir lokmacıya denk gelmiş ve gözünüzle görmüşsünüzdür. Hamurun kıvamını tutturamadığı için şekli bozuk lokma döker. Ya da yağın ısısını ayarlayamadığı için lokmanın dışı yanar fakat içi pişmez. İşte bu tür olumsuzluklara işini bilen bir ustada rast gelmeniz söz konusu değildir.

izmir lokma 1

İzmir Lokma Firması

İzmir lokma firması

İzmir lokma deyince bizim akla gelmemizin başlıca sebeplerinden birisi kaliteli üretim ise ikinci etken de güler yüzlü, lezzete lezzet katan hünerli personelin varlığıdır. Hayır işi yapılan bir yerde asık suratlı, anlayışsız kaba saba adamların lokma dökmesi ve dağıtması ile güler yüzlü, anlayışlı neyi nasıl yapması gerektiğini bilen personelin lokma dağıtması arasında dağlar kadar fark vardır.

İzmir lokma döktürmek isteyen vatandaşlarımızın ilk uğrayacakları yerlerden biri bizim olmamız gayet doğal bir sürecin sonucudur. Lokma döken ve dağıtan personelimizin ustalığı karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen müşterilerimiz memnuniyetini dostlarına anlatmakta bu da bizim için önemli bir gurur kaynağı olmaktadır.

Dini değerlere saygılı gelenek ve göreneklerine bağlı insan ilişkilerinde uzman personelin dağıtacağı bir lokmanın keyfini çıkarmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

İstediğiniz her yer ve zamanda mobil ekibimizin olağanüstü kalitede ve lezzette yaratmış olduğu lokmaları insanlara ulaştırmak için her zaman hizmetinizdeyiz. İzmir lokma kültürünü en iyi bir şekilde yaşatmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

İzmir Lokma Döktürmek

İzmir lokma döktürmek geleneksel bir deyim olup lokmanın yapılıp dağıtılması anlamında kullanılmaktadır. Geçmişten gelen bu deyime bizim ülkemizdeki insanların çoğu ne anlama geldiğini bilir. Ama yabancı bir dile çevirdiğinizde ya da bir yabancı Türkçe öğrenmeye kalktığında bu deyim çok da fazla bir anlam ifade etmeyecektir.

Farklı toplumlarda belki de buna benzer bir olguya rastlamak pek mümkün değildir. Belki İslamiyet’in yaygın olduğu kentlerde bu ve benzeri bir olguya rastlayabilirsiniz. Ama İslamiyet’in var olmadığı ya da hakim olmadığı yerlerde bu tür bir davranışa rastlamanız mümkün değildir.

Ülkemizde hemen her yerde bu geleneğe rast gelmeniz söz konusudur fakat Ege bölgesinde özellikle İzmir de lokma dağıtımına her yerde ve her zaman karşınıza çıkmanız söz konusudur. İzmir’de bu tatlının dağıtılması için bin bir türlü neden bulabilirsiniz. Bir yakını ölen, oğlu askere giden, iş yeri açılışı yapan İzmir lokma döktürmektedir.

İzmir lokma döktürmek

İzmir Lokma Organizasyonu

İzmir lokma organizasyonu

İzmir lokma dökümü artık evlerde düzenlenen bir organizasyon değildir. Günümüzde bu işin ehli olan lokmacı diye tabir edilen tatlı yapım ustaları artık son derece profesyonel bir şekilde yapmaktadırlar. Fakat kolay gibi görünen bu tatlı esasında oldukça meşakkatli ve dikkat isteyen bir iştir.

Her ne kadar son zamanlarda İzmir lokma ustasıyım diye ortaya çıkan pek çok yeni firma bulunsa da gerçekte bu işin hakkını vererek yapan kişi sayısı oldukça azdır. Sadece bir araç alıp lokmacıyım diyenlerin hamurun kıvamını tutturmakta ne kadar zorlandıkları görülmüş ve sonuç hüsranla sonuçlanınca da bir daha o yere uğrayamaz olmuşlardır.

Lokma dağıtım organizasyonu basit bir işlem değildir. Yetkin ellerde bir şölene dönüşürken acemi ellerde insanları rezil rüsva olmaktadır. İzmir lokma organizasyonunu biz sizin yerinize her şeyiyle ayarlıyoruz. Bizim profesyonel ellerimizde hangi sebeple olursa olsun yaptıracağınız hayır işinden maksimum verimi alırsınız.

İzmir Lokma Organizasyonu Nasıl yapılıyor?

İzmir lokma organizasyonu nasıl yapılıyor

Yukarıda lokma organizasyonunun artık profesyonellerin elinde olduğunu söyledik. Peki bu süreç nasıl işliyor ve hayır sahibi ve lokma firmasının görev ve sorumlulukları nelerdir.

İlk olarak bizimle iletişime geçtiğinizde hangi gün ve nerede İzmir lokma döktürmek istediğinizi net ve açık bir şekilde belirtiyorsunuz. Eğer müsait isek size anında o günkü randevu durumumuz hakkında bilgi veriyoruz.

Değil isek sizi daha sonra aramak üzere görüşmeyi sonlandırıyoruz. Anlaştığımız gün ve yerde biz lokma aracımız ile en az yarım saat öncesinden orada hazır bulunuyoruz. Bu süreç içerisinde daha önceden yapmış olduğumuz hamurumuzun biraz daha dinlenmesi ve kabarmasını sağlamış oluyoruz. Daha sonra sizin isteğiniz üzere ilahi veya kuran eşliğinde lokma dökümüne başlıyoruz.

Dilerseniz sizin ve halkın getirmiş olduğu kap kacaklara veya bizim kendi plastik tabaklarımızda servis yapıyoruz. Son kazan dökülürken önceden mutlaka size haber veriyoruz. Çünkü bazı müşterilerimiz ilave İzmir lokma döktürmek isteyebiliyorlar. İşimiz bittikten sonra çevre temizliğini yapıp başka bir lokma dökümüne yol alıyoruz. Bütün bu sürecin başından sonuna kadar temizlik ve kalitemizin kontrolünü istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Lokma Firması Seçiminde Kriterler

Lokma dağıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlarımız nasıl bir firma seçecekleri konusunda kafaları oldukça karışmış olabilir. Çünkü bir tarafta çok ucuza lokma dağıtan firma vardır. Diğer tarafta kaliteli ve sağlıklı ama fiyatı daha yüksek bir firma vardır. İşte biz size bazı kriterler vereceğiz. Firma seçiminde işinize oldukça yarayacaktır.

  • Firma seçiminde ilk kriterimiz yasal olmasıdır.
  • Yasal bir firmanın bütün belgeleri eksiksiz olmalıdır. Bunun kontrolünü yapınız.
  • Firma çalışanların sigortalı ve daimi çalışan olmasına dikkat ediniz.
  • Firma sizin denetiminize açık olmalıdır.
  • Denetiminiz sırasında kullanılan malzemelerin tazeliği ve kalitesini kontrol ediniz.
  • Firmanın İzmir lokma dağıtımını garantili bir şekilde yapıyor mu?
  • Firmanın referansları var mıdır? Varsa nelerdir?
  • Firmanın size randevu verilen zamanda yerinde olacağını düşünüyor musunuz?
  • Lokma fiyatına değil kalitesine dikkat edin.
  • Son olarak mümkünse lokmacıyı iş başında edinmeye çalışın

Profesyonel İzmir lokma Hizmeti

profesyonel İzmir lokma hizmeti

Yukarda da değindiğimiz gibi günümüzde birçok firma bulunmaktadır. Bunların kimisi profesyonel lokma İzmir hizmeti sunmakta kimisi ise amatör dahi denilmeyecek işler ortaya koymaktadır. Neden amatör dahi diyemeyiz.

Çünkü amatör bir ruhla işin yapan kişiler belki beceriksiz ya da eksik yetenekli olabilirler. Fakat daha iyi ve daha güzele uğraşmak için bir çaba gösterirler. Bu insanlarda böyle bir çabayı bırakın tam tersine kötü bir iş ortaya koymak için elinden gelenleri artlarına koymazlar.

Peki, siz bir lokma dağıtmak isteyen birisi olarak bu tür firmaları nasıl ayırt edeceksiniz. Bir kere sağlıklı ve temiz bir üretim yapıp yapmadığına bakmanız gereklidir. İkinci olarak firmanın korsan bir firma ya da gelgeç bir firma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun içinde yapmanız gereken sadece firmanın referanslarını sormak olacaktır.

Profesyonel lokma İzmir hizmeti veren kurumun çalışanlarının geçici değil de sürekli bu işi yaptığını bilmek de size bir fikir verecektir. Zaten daha ilk lokma dökümü esnasında profesyonel bir firma ile karşı karşıya olup olmadığınız hemen anlayacaksınızdır. Bir yandan lokmayı dökerken bir yandan temizliğine önem veren kişi ve bunu hiç zorlanmadan el çabukluğu ile bir çırpıda her ikisini birden hiç hissettirmeden yapıyor ise profesyonel İzmir lokma hizmeti alıyorsunuzdur.

Firmamız bilgilendirici olan  izmir lokma dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.