İzmir lokmacı firmalarının bir tarihi ve geçmişi bulunmaktadır. Lokma dünyanın çeşitli yerlerinde çok az farklılıklarla üretilse de 13. Yüzyıldan beri üretilmekte ve tüketilmektedir. Ülkemizde ilk defa Osmanlı saray mutfağında rastlansa da gerek ucuz oluşu gerekse de yapılmasındaki pratiklik sayesinde Lokma hızla ülkenin her tarafına yayılmıştır. Çeşitli yörelerde değişik şekilde uygulamalar olsa da ana mantığı aynı kalmış oldukça lezzetli bir tatlıdır.

Eski zamanlarda düğünlerde, cenazelerde veya kısaca toplu etkinliklerde hane halkından bir kişi lokma dökümünü organize ederdi. Günümüzde ise sadece lokma döken insanlar bu hizmeti yapmaktadırlar. Bu hizmeti belli bir ücret karşılığında yerine getiren insanlar veya firmaya İzmir lokmacı denmektedir.

İzmir lokmacı 1

Herkes İzmir lokmacı oldu

herkes lokmacı olduYukarıda bahsettiğimiz en kaba hali ile bir tanımdır. Altına bir araba alıp ta üretim yapana da lokmacı denmesi ise açıkça talihsiz bir durumdur. Ne hamurdan, ne ateşten anlayan bu insanların müşteri ile iletişimi ise oldukça kötü bir durumda olmaktadır. Oysa İzmir lokmacı dediğiniz kişi halka karşı son derece kibar ve nazik olmalıdır.

Oysa yeni nesil lokmacıların birçoğu son derece kaba ve anlayışsız insanlardan oluşmaktadır. Bu lokmacıların yaptıkları tatlıların yavanlığı da ayrı bir konudur. Oysa geçmişten gelen bir gelenek olması nedeni ile güler yüzlü ve anlayışlı olmak zorundadır. Çünkü yapılan işin doğasında yardımseverlik ve dayanışma vardır. Yani siz para karşılığında insanlara lokma satmıyorsunuz. Kaldı ki böyle bir iş yapsanız dahi asgari bir güler yüzlü tavır takınmak zorundasınızdır.

İyi Bir Lokmacı Ustasında Olması Gerekenler

iyi bir lokmacı ustasıİyi bir İzmir lokmacı ustası sadece güler yüzlü değil aynı zamanda işinin de eri olmalıdır. Yani yeri geldiğinde ufak tefek sorunları hiç hissettirmeden halledebilmelidir. Nedir ufak tefek sorunlar derseniz bazen yağ çok fazla kızgınlaşır. Hamuru attığınız anda dışı yanıp içi çiğ kalır işte bunu fark etmek önemlidir. Usta hemen yağın altını kısıp kızgın yağı da soğutmak için biraz daha soğuk yağ ilave etmek suretiyle yağın ısısını düşürebilmelidir.

Lokma firması ile anlaştınız diyelim ki 500 kişilik İzmir lokma dökümü yaptırmak istiyorsunuz. Usta dağıtım yerine geldiğinde yere göre size burada saray lokma uygun olur veya halka lokmada olabilir diyebilmelidir. Aradaki fark nedir derseniz birisinin dağıtım hızı oldukça yüksek olup aşırı kalabalık yerlerde dağıtıma daha uygundur. Diğeri ise aşırı kalabalıkta insanların bekleme süresini daha da arttıracaktır.

Temiz İzmir Lokmacı Nedir

Temiz LokmacıLokmacılık esasında direk insan sağlığını etkileyen mesleklerden birisidir. Bir aşçıdan çok fazla bir farkı yoktur. Bizim sadece menümüz kısıtlı olup lokmadan başka pilav, helva ve aşure gibi daha çok hayır işlerinde tüketilen yiyecekleri üretmekteyiz. Bu işi genelde ya babadan oğula veya iyi bir ustanın yanında eğitim alarak öğreniriz. Eğer ustadan bir temizlik ve dikkat eğitimi alınmış ise çırak da yoluna bu şekilde devam edecektir. Fakat ne yazık ki lokmacılık sektörüne bu işin hiçbir eğitimini almayan insanlar son zamanlarda oldukça fazla bir giriş yapmışlardır.

Bir şekilde altına bir araç çekip lokma tezgahı koyarak lokmacı olunmayacağını ilk işlerinde öğrenmektedirler. Fakat bazıları bu süreçte temizlik ve sağlığa uygunluk kurallarını hiçe sayarak üretim yapmaya devam etmektedirler. Bu insanların yapmış oldukları imalatlar adeta insanların sağlığı ile dalga geçmektedirler. Ayrıca ustaların kıyafetlerine baktığınızda da yiyecek sektöründe mi çalışmakta yoksa tamirci demi çalışmakta anlaşılamamaktadır.

Lokmacı Hizmetleri Nelerdir

Lokmacı HizmetleriLokmacı geçmişten gelen bir geleneğin devam ettirilmesinde kritik öneme sahip bir meslek olduğunu bir şekilde anlamışsınızdır. Bir lokma döküm hizmeti almak için anlaştığınızda bu hizmetin içinde neler vardır. Sizden beklenen ne gibi sorumluluk ve yükümlülüğünüz vardır. Bir kere sizden sadece bize bir yer göstermenizi ve eğer trafik sorunu varsa aracımız için bir yer ayarlamanızı istiyoruz. Bunun dışında kalan her şey bize aittir. Yani hamurun yapılması, kızartılması, şerbetlendirilip dağıtılması tamamen bize aittir.

Her yerde her zaman istediğiniz lokma çeşidini en uygun fiyata döken İzmir lokmacı arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Uzman ekibimizle son derece hijyenik bir şekilde işyerinde, evde, cami önlerinde, düğün salonlarında en uygun fiyata lokmacı biziz. Lokma dökmenin bütün inceliklerini sergileyen un, şeker ve yağdan bir başyapıt çıkaran bir lokmacı arıyorsanız hemen iletişime geçin.