İzmir Lokmacı

/İzmir Lokmacı
İzmir Lokmacı2018-09-07T13:20:31+00:00

İzmir lokmacı firmalarının bir tarihi ve geçmişi bulunmaktadır. Lokma dünyanın çeşitli yerlerinde çok az farklılıklarla üretilse de 13. Yüzyıldan beri üretilmekte ve tüketilmektedir. Ülkemizde ilk defa Osmanlı saray mutfağında rastlansa da gerek ucuz oluşu gerekse de yapılmasındaki pratiklik sayesinde Lokma hızla ülkenin her tarafına yayılmıştır. Çeşitli yörelerde değişik şekilde uygulamalar olsa da ana mantığı aynı kalmış oldukça lezzetli bir tatlıdır.

Eski zamanlarda düğünlerde, cenazelerde veya kısaca toplu etkinliklerde hane halkından bir kişi lokma dökümünü organize ederdi. Günümüzde ise sadece lokma döken insanlar bu hizmeti yapmaktadırlar. Bu hizmeti belli bir ücret karşılığında yerine getiren insanlar veya firmaya lokmacı denmektedir.

Herkes İzmir lokmacı oldu

Yukarıda bahsettiğimiz en kaba hali ile bir tanımdır. Altına bir araba alıp ta üretim yapana da lokmacı denmesi ise açıkça talihsiz bir durumdur. Ne hamurdan, ne ateşten anlayan bu insanların müşteri ile iletişimi ise oldukça kötü bir durumda olmaktadır. Oysa İzmir lokmacı dediğiniz kişi halka karşı son derece kibar ve nazik olmalıdır.

Oysa yeni nesil lokmacıların birçoğu son derece kaba ve anlayışsız insanlardan oluşmaktadır. Bu lokmacıların yaptıkları tatlıların yavanlığı da ayrı bir konudur. Oysa geçmişten gelen bir gelenek olması nedeni ile güler yüzlü ve anlayışlı olmak zorundadır. Çünkü yapılan işin doğasında yardımseverlik ve dayanışma vardır. Yani siz para karşılığında insanlara lokma satmıyorsunuz. Kaldı ki böyle bir iş yapsanız dahi asgari bir güler yüzlü tavır takınmak zorundasınızdır.

Her yerde her zaman istediğiniz lokma çeşidini en uygun fiyata döken İzmir lokmacı arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Uzman ekibimizle son derece hijyenik bir şekilde işyerinde, evde, cami önlerinde, düğün salonlarında en uygun fiyata lokmacı biziz. Lokma dökmenin bütün inceliklerini sergileyen un, şeker ve yağdan bir başyapıt çıkaran bir lokmacı arıyorsanız hemen iletişime geçin.

İzmir lokmacı 1

WhatsApp Yazın