Lokmacı ustası dendiğinde İzmir’de akla tatlı ustası gelmez. Bu kentte lokmaya yüklenen anlam, değer başkadır. Lokma işinde ehil olmak usta olmakta başkadır. Burada başkadır derken gizem oluşturmak değil derdimiz. Lokmanın ve lokmacının iyi anlatılmasına, doğru bilgi verilmesine çabalamaktır amacımız.

Lokma ustası tabi ki en kaliteli ve sağlıklı unu, sağlıklı ve kaliteli şekeri bilmek zorundadır. Sağlıksız ve kalitesiz ürün ile lokmacının işi olmaz. Bu iş ticaretin ötesindedir. Kalitesiz ve sağlıksız yağı mutfağına sokan kişi lokmacı olamaz. Lokma işinin ruhun aykırı davranmış olur.

Lokmacı ustası en sağlıklı ürünü edindikten sonra işte elinin ayarı bundan sonra gereklidir. Hüner sonrasında kendini gösterecektir. Kaç kilo una ne kadar şeker, ne kadar yağ ne zaman katılacak ne kadar pişirilecek nasıl karıştırılacak ne zaman olacaktır? Bu ayar bu zamanlama mesleğinde pişenlerin kazandığı yetenektir. Bu yetenek öğrenilir, zamanla tecrübe edinilir. Doğuştan değildir. Fakat emeğin ve zamanın bilgi ve eğitim ile harmanlanmasıdır.

Neden Herkes Lokmacı Ustası Olamaz

Lokmacı ustası olabilecek en iyi lokma tatlısını hazırlayandır, yapandır ve elbette sunandır. Lokmacının asıl işlevi yeteneği ve mesleki kimliği sunumda dışa vurur. Bu kentte insanlar durup duru iken lokma döktürmez, durup durur iken lokma dağıttırmazlar. Bir nedenleri vardır. Ya hayatını kaybeden yakını ardından hayır lokması dağıtmak istemiştir ya savuşturduğu kaza, bela sonrası şükran lokmasıdır. Belki iş yeri açmıştır, konu komşu için lokması ile hayır dileği, temennisi istemektedir. Düğünü, derneği, sünneti, nişanı olan da lokma dağıtır.

Lokma ustası odur ki yaptığı en güzel lokmayı, düğünde nasıl, nişanda nasıl, ölüm sonrası hayır da nasıl sunacağını, dağıtacağını bilir. Kendini lokmayı dağıttıran hayır sahibin yerine koyar onun ruh hali ile sunar lokmasını. Bu hissi sunduğu lokma ile o lokmayı alana iletir. Ona sirayet ettirir. Bunu herkes yapamaz. Cenaze ardından gülerek lokma dağıtanda var bu memlekette ve kendine lokmacı demektedir. Gerçekten lokma ustası mıdır? Hayır duası, rahmet duası, mutluluk paylaşımı, dilek isteği ayrı, ayrı ruh halidir. Lokmayı döktürene de lokmayı yiyene de lokmayı sunuş şekli lokmacının saygısıdır.

lokmacı 1

İyi Lokmacı Nasıl Anlaşılır

İyi bir lokma tatlısı zaten yiyen herkesin bildiği gibi bir kere ağızda hemen dağılmalıdır. Öyle dakikalarca çiğneyip te yutmaya çalışılmamalıdır. Boğazdan geçerken genzi yakmamalı, rahatça kayıp gitmelidir. Üzerinde herhangi bir süsleme yokken dahi rahatlıkla bir porsiyon bitirilmelidir. Şerbeti doğal bir şekilde yapılmış ise zaten rahatlıkla bir tabak yiyebileceksinizdir. Yok, eğer glikoz şurubundan yapılmış ise ikinci lokmada tıkanacaksınızdır. İyi bir lokma üreten kişi iyi bir lokma ustası denilebilir. Fakat birkaç kıstas daha vardır. Bir kere yaptığı anlaşmaya tam olarak uymalıdır. Yani kaç kişilik lokma dökeceğini söyledi ise o kadar kişilik lokma dağıtımı yapmalıdır. Üretim ve dağıtım esnasında yüksek moralle işini yapmalıdır.

Korsan Lokmacılara Dikkat

lokmaİzmir lokma şehri olarak bilinir. Diğer şehirler bizde de lokma dağıtımı vardır deseler de bu olay bu şehirde bambaşka bir boyutta yaşanmaktadır. İzmir’e gelenlerin çok iyi bildiği gibi ramazan ayı dışında 11 ay şehirde lokma dökümü her yerdedir. Son bir iki yıl içerisinde artık İzmir insanı lokma dağıtımı yaptırmak için bahane bulmakta hiçte zorlanmamaktadır. Ev alan, iş yeri açan, oğlunu askere gönderen, cenazesi olan ve daha birçok nedenle bu hayır yoluna girmektedirler.

İzmir lokma dağıtımına böylesi bir talep olunca ister istemez talebi karşılamaya dönük olarak firmalar ya büyümeye gitmişler veya yeni firmalar kurulmuştur. Bu arada işin ne olduğu konusunda hiçbir fikri olmayan bazı uyanık vatandaşlarımızda kendilerine bir araç alarak bu sektörde boy göstermeye başlamışlardır. Ama kelimenin tam anlamı ile sadece boylarını göstermektedirler. Çünkü ne yaptıkları bir şeye benzemekte nede dağıtımları düzgün olmamaktadır. Üstelik çoğu hayırsever vatandaşlar bu firmalardan oldukça şikâyetçidir.

Biz uzun yıllardan beri her yerde her zaman istediğiniz lokma çeşidini en uygun fiyata döküyoruz. Kaliteli ve düzgün bir lokmacı arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Uzman ekibimizle son derece sağlığa ve temizlik kurallarına uygun bir şekilde işyerinde, evde, cami önlerinde, düğün salonlarında en uygun fiyata lokmacı biziz.