Lokmacı

/Lokmacı
Lokmacı2018-01-11T13:47:30+00:00

Lokmacı ustası dendiğinde İzmir’de akla tatlı ustası gelmez. Bu kentte lokmaya yüklenen anlam, değer başkadır. Lokma işinde ehil olmak usta olmakta başkadır. Burada başkadır derken gizem oluşturmak değil derdimiz. Lokmanın ve lokmacının iyi anlatılmasına, doğru bilgi verilmesine çabalamaktır amacımız.

Lokma ustası tabi ki en kaliteli ve sağlıklı unu, sağlıklı ve kaliteli şekeri bilmek zorundadır. Sağlıksız ve kalitesiz ürün ile lokmacının işi olmaz. Bu iş ticaretin ötesindedir. Kalitesiz ve sağlıksız yağı mutfağına sokan kişi lokmacı olamaz. Lokma işinin ruhun aykırı davranmış olur.

Lokmacı ustası en sağlıklı ürünü edindikten sonra işte elinin ayarı bundan sonra gereklidir. Hüner sonrasında kendini gösterecektir. Kaç kilo una ne kadar şeker, ne kadar yağ ne zaman katılacak ne kadar pişirilecek nasıl karıştırılacak ne zaman olacaktır? Bu ayar bu zamanlama mesleğinde pişenlerin kazandığı yetenektir. Bu yetenek öğrenilir, zamanla tecrübe edinilir. Doğuştan değildir. Fakat emeğin ve zamanın bilgi ve eğitim ile harmanlanmasıdır.

Neden Herkes Lokmacı Ustası Olamaz

Lokmacı ustası olabilecek en iyi lokma tatlısını hazırlayandır, yapandır ve elbette sunandır. Lokmacının asıl işlevi yeteneği ve mesleki kimliği sunumda dışa vurur. Bu kentte insanlar durup duru iken lokma döktürmez, durup durur iken lokma dağıttırmazlar. Bir nedenleri vardır. Ya hayatını kaybeden yakını ardından hayır lokması dağıtmak istemiştir ya savuşturduğu kaza, bela sonrası şükran lokmasıdır. Belki iş yeri açmıştır, konu komşu için lokması ile hayır dileği, temennisi istemektedir. Düğünü, derneği, sünneti, nişanı olan da lokma dağıtır.

Lokma ustası odur ki yaptığı en güzel lokmayı, düğünde nasıl, nişanda nasıl, ölüm sonrası hayır da nasıl sunacağını, dağıtacağını bilir. Kendini lokmayı dağıttıran hayır sahibin yerine koyar onun ruh hali ile sunar lokmasını. Bu hissi sunduğu lokma ile o lokmayı alana iletir. Ona sirayet ettirir. Bunu herkes yapamaz. Cenaze ardından gülerek lokma dağıtanda var bu memlekette ve kendine lokmacı demektedir. Gerçekten lokma ustası mıdır? Hayır duası, rahmet duası, mutluluk paylaşımı, dilek isteği ayrı, ayrı ruh halidir. Lokmayı döktürene de lokmayı yiyene de lokmayı sunuş şekli lokmacının saygısıdır.

lokmacı 1

WhatsApp Yazın