Geçmişten özellikle de Osmanlı saray mutfağından gelen bazı lezzetler bizler için özel önem arz etmektedir. Osmanlı saraylarında bulunan ve yenilen yemeklerin ve tatlıların her zaman güzel lezzetler olarak karşımıza çıktığı bir gerçektir. Öyle ki bu lezzetler dünyaya da emsal oluşturacak kadar güzel tatlardır. Bu tatlar arasında günümüzde de en iyi şekilde yapılan ürünleri bulabilmekteyiz. Bunlar arasında en önemli ürünlerden biri olarak İzmir lokma tatlısını sayabiliriz. Günümüzde pek çok kişi İzmir lokma tatlısı hakkında bilgi sahibidir ve yine pek çok kişi bu tatlıdan yemiştir. Özellikle de katıldığınız düğün, açılış, mevlit gibi özel organizasyonlarda İzmir lokma tatlısını yemiş olabilirsiniz. Bu durum geçmişten bu yana gelen bir adet olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde de halen ülkemizde bu âdeti ve gerekliliklerini devam ettiren kişiler bulunmaktadır.

İzmir lokma tatlısı hakkında içerik olarak bazı bilgileri vermek gerekirse maya, un, şeker ve tuz ile hazırlanan bir hamurdan elde edilmektedir. Bu hamur derin yağda kızartılmakta ve daha sonra şerbet ile tatlandırılmaktadır. Sizler de bu geleneksel Türk tatlısı konusunda dağıtım yapmak istiyorsanız bu işlemler için İzmir lokmacı işletmeler ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede kendiniz bu işlemleri yapmak yerine profesyonel şekilde bu işi yıllardan bu yana yapan işletmelere başvurarak daha kolay sonuç elde edebilirsiniz.

İzmir Lokma Döktürme ve Dağıtma Çok Kolay

Lokma döktürmek ve dağıtmak bu topraklara has bir gelenektir. İzmir’de ise bu gelenek oldukça haraketli ve yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. İzmir insanının kendine has bir yapısı vardır. Dayanışma ve paylaşmayı oldukça önemsemektedirler. İzmir’de bu denli yoğun bir lokma dağıtımı olunca ister istemez İzmir lokmacı diye bir meslek dalının da ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Son zamanlarda İzmir lokmacılarının sayısında önemli bir artış gözlenmektedir. Bunun sebepleri arasında var olan talebe firmaların yetişemeyişi bir etkendir. Diğer bir etken ise gezici lokma döküm araçları ile lokma dökmek oldukça kolay bir hale gelmiştir. Lokma firmalarının sayısındaki bu artış ister istemez İzmir lokma fiyatı üzerine de olumlu bir etki yapmıştır. Firmaların rekabeti bu fiyatın belirlenmesinde büyük bir etkendir.

Lokma Dağımı Nasıl Yapılır

Lokma dağıtımı başta İzmir olmak üzere tüm Ege bölgesinde görülen bir etkinliktir. Bu dağıtımda hayırsever bir vatandaş bir lokma firması ile anlaşarak belli sayıda bir lokmayı halka bedava dağıtımının yapılmasını ister. Bir nevi lokma firması onun temsilcisi gibi olup sadece belli bir ücret karşılığında bunu yapmaktadır.

Hayırsever vatandaş firma ile belli bir günde, belli sayıda bir lokma dağıtımı için anlaşır. Firmanın belirlenen yere zamanından yarım saat önce gelmesi önemlidir. Hayırsever vatandaştan onay alması ile birlikte lokmaların kızartılmasına başlanır. İsteğe bağlı olarak çeşitli ses yayınları yapılabilir. Hayırsever vatandaş dilediği zaman denetimini yapmakta serbesttir. izmir lokma

Sağlıklı Lokma Dökümü

Lokma dağıtımı yaptıracak vatandaşlarımız hiçbir zaman sağlıklı bir lokma dökümü yapılıp yapılmadığını sorgulamazlar. Özü gereği bu insanlar karşısındaki firmadan ya da kişiden bir kötü davranış beklemezler. Fakat zamanımızda birçok korsan firmanın da varlığı düşünülür ise bazı sorgulamaları yapmak sizin için de iyi olacaktır. En azından paranız boşa gitmeyecektir.

Her firmanın sağlıklı bir lokma dağıtımı yapmadığını öğrendiğinize göre sıra sağlıklı bir dağıtımın nasıl olduğunu yazmaya geldi. Sağlıklı bir lokma dağıtımı demek üretimin ve dağıtımın temiz ve düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kullanılan malzemelerin temiz olması yabancı bir cisim girmemesine özen göstermek gerekir. Kullanılan ürünlerin taze olması da sağlıklı bir üretim için vazgeçilmezdir.

Lokma Döktürme Organizasyonu

Lokma dağıtımı basit bir işlem değildir. Yüzlerce kişiye biranda hızlı ve seri bir şekilde bir dağıtımın yapılması gerekmektedir. Buda iyi bir organizasyon ile mümkün olabilmektedir. Bu organizasyonun başlamasını hayırsever vatandaşımız sağlar. Fakat geriye kalan bütün işler lokma firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

Lokma döktürme organizasyonu sadece lokma dağıtımını kapsamayabilir. Bazen lokmanın yanında pilav dağıtımı da yapılmaktadır. Bu tamamen hayırsever vatandaşın isteği doğrultusunda gerçekleşmektedir. Lokma dağıtımı çeşitli nedenlerle yapılabilmektedir. İzmir insanı için lokma dağıtımı yaptırmak için pek çok neden vardır. Bunlardan bazıları ölen bir yakının arkasından, düğünlerde, sünnetlerde, yeni bir iş yeri açılışında ve daha bir çok nedenden dolayı lokma döktürmektedirler.