İzmir lokma döktürme demek İzmir’de yaşayan insanların çok iyi bildiği bir kültürü simgelemektedir. İzmir dışında da bu kültür hızla gelişmekte olup yakında tüm ülkede lokma dağıtımının anlamı kavranacaktır. Geçmişi çok eskilere dayanan bu kültür günümüzde sadece dağıtım ayağında ufak tefek değişikliklerle devam etmektedir.

İzmir yemek kültürünün vazgeçilmezi konumunda bulunan lokma tatlısının popülaritesi her yeni günde katlanarak artmaktadır. Bakıldığı zaman lezzetli yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir tatlı türü olma özelliği taşıması nedeniyle geniş bir kitle tarafından tüketilmektedir. İzmirli insanların sık sık tükettiği diğer şehirlerden gelen insanlarında gelmişken yemek istediği tatlı türlerinden olan saray lokma tatlısının yenilebilecek en güzel yeri her zaman için İzmir olmaktadır. Anadolunun çeşitli yörelerinde çeşitli şekillerde yapılsa da en güzel yeri her zaman için Ege’nin incisi İzmir’dir.

Lokma Dökümünü Tarihi

Gün geçtikçe insanımızın damak zevkine olan düşkünlüğü de artmaktadır. Her yörenin kendine has yemekleri tatlıları bulunmaktadır.  Yörede yaşayan yerli halk tarafından gerek deneme yanılma yoluyla gerekse nesilden nesile aktarma yoluyla yapmış olduğu yemek ve tatlı türleri bulunmaktadır. Tarihi kökeni çok eskilere dayanan tatlı türlerinden bir tanesi İzmir lokma tatlısıdır. Osmanlı dönemlerinde yapılarak saraylarda sevilerek tüketilen tatlılardan bir tanesi olma özelliği taşıyan lokmanın bu anlamda fazlasıyla memnun edici olduğu görülmekte.

Lokma dökümünü tarihinin çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Fakat ilk defa nerede ve nasıl başladığı hakkında yazılı bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı Osmanlı arşivlerinde lokma dağıtımı yapıldığından bahsedilmektedir. Fakat burada sarayın yapmış olduğu dağıtımdan bahsedilmektedir. Halkın yapmış olduğu lokma dağıtımlarından hiç bahsedilmemektedir.

İzmir Lokma Döktürme ve Teknoloji

İzmir lokmacılarının bu anlamda teknolojiden de yararlandıkları görülmektedir. Gün geçtikçe gelişen  teknolojinin bu sektörü de ciddi manada etkilediği günümüzde ilkel yöntemler bir kenara bırakılarak daha modern şekillerde üretilmeye başlanmıştır. Hal böyle olunca da her anlamda tatmin edici bir lezzet ortaya çıkmıştır. Böylesine meşhur bir tatlıyı İzmir’e gittiğinizde mutlaka denemiş olmanızı diliyoruz.

Eskiden kazanların, malzemenin taşınması hamurun karılması gibi işlemler oldukça zahmetli ve uzun bir zaman almaktaydı. Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde lokma dökümüne uyumlu araçlar yapılmakta ve lokma dökümü oldukça kolay bir hale gelmektedir. İzmir lokmacı firma sayısının artışında teknolojideki bu gelişmenin önemi büyüktür. Hamurun yapılması, kızartılması ve şerbetlenip halka sunulması bu araçlar vasıtası ile oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Lokma Dökümünün Geleceği

Lokma dökümü mobil araçların kullanıma girmesi ile birlikte adeta altın çağını yaşamaktadır. Birçok yeni firmanın da sektöre girmesi ile birlikte lokma fiyatları da oldukça uygun bir hale gelmiştir. Buda lokmanın daha fazla talep görmesine yol açmış gelen fazla talep yeni firmaların da sektöre girmesine diye devam edip gitmektedir. Şuan için İzmir lokma dağıtımı oldukça yüksek seviyelerde yapılmaktadır. Buradaki uygulamanın diğer şehirlerde de beğenilmesi sayesinde bu şehirlerde de lokma dağıtımının yapıldığına rast gelmekteyiz.

Başta büyük şehirler olmak üzere tüm ülkede hayır için lokma dağıtımının yaygınlaştığını görmek bizim için oldukça sevindirici bir gelişmedir. Çünkü lokmanın bu şekilde İzmir’den yayılıp tüm ülkeyi kapsaması bizim için de gurur kaynağıdır. Umuyoruz ki diğer şehirlerden de farklı katkılar gelerek lokma tatlısını gelecek kuşaklara daha iyi aktarabileceğiz.

Lokma Dökümünde Dikkat Edilecekler

Lokma dağıtımı yaptırmak isteyen hayırsever vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır. Eğer bu yazdıklarımıza dikkat ederseniz sağlıklı ve güzel bir lokma dökümünün başlangıcını gerçekleştirmiş olacaksınız. Lokma dağıtımında dikkat edilecek ana konu nasıl bir firma ile çalıştığınızı çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bugün İzmir’de yüzlerce lokma firması bulunmaktadır. Bunların içerisinde korsanı da var işini çok iyi yapan da bulunmaktadır.

Firma seçiminde elbette ilk olarak yasal ve meşru bir firma olması önemlidir. Fakat bu tek başına yeterli bir değer değildir. Firmanın şimdiye kadar yapmış olduğu işlerden memnuniyet oranının yüksek olması da önemlidir. Bunu da zaten firmanın referanslarına bakarak çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Lokma firmasının ürünlerinde kullandığı malzemelerin taze ve kaliteli olmasını da ayrıca sorgulamak gerekir. Çünkü bazı firmaların daha ucuza mal etmek için bayat ürünler kullandıkları herkes tarafından bilinmektedir. Elbette son olarak iyi bir usta ile çalışmanız güzel ve sağlıklı bir lokma dökümünün olmazsa olmazıdır.

İzmir lokma döktürme