Egenin incisi diye anılır İzmir doğal güzellikleri ve tarihi yerlerinden dolayı oldukça zengin bir kenttir. Bir de lokma kenti olarak bilinir. Şehire girdiğinizde hiç ummadığınız bir yerde bir lokma dökümü ile karşılaşırsınız. Eğer ilk defa geliyor iseniz size tavsiyemiz yanaşın lokma arabasına sıraya girin bu eşsiz lezzetin tadına bakın ve ne için dağıtılıyor ise duanızı esirgemeyin. Her hangi bir ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Lokma dağıtımı geleneği çok eskilere dayanmakta olup, İzmir insanının paylaşımı ne kadar çok sevdiğinin önemli bir göstergesidir. Her İzmirlinin mutlaka tadına bakmasının yanı sıra lokma dağıtımı yaptırmayan yok gibidir. Kimisi fındık lokma, kimisi halka lokma, kimisi de İzmir saray lokma dağıtımını tercih etmektedir. Hepsinin de sevabı, lezzeti, manevi tatmini aynıdır. Sadece ufak bir ayrıntı olup kişilerin isteğine kalmış bir durumdur.

İzmir Nasıl Lokma Şehri Oldu

Lokma tatlısı bu topraklara has bir yiyecek olup sadece İzmir’de çok yoğun bir üretimi ve tüketimi söz konusudur. İzmir’in hemen her yerinde lokma dağıtımına rastlamanız olasıdır. Bu da İzmir lokma tatlısı diye anılmasında önemli bir sebeptir. Hatta son zamanlarda İstanbul’da, Ankara’da İzmir lokma firması olarak faaliyet gösteren firmalara rastlamak mümkündür. Fakat bu sektörün lokomotif kenti İzmir’dir. Bunun çeşitli sosyal ve kültürel nedenleri bulunmaktadır.

Lokma tatlısının çok eski bir geleneğin devamı olduğunu söylemiştik. Eskiden insanların kendilerinin yapıp dağıttığı bu tatlı modern yaşamdaki değişimlerle birlikte İzmir lokmacı dediğimiz firmaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu firmalar sayesinde siz hiçbir şeye dokunmadan istediğiniz yer ve zamanda lokma dökümü gerçekleşmektedir. İşte bu hizmet anlayışı belki de İzmir’in lokmanın başkenti olmasındaki en büyük etkendir.

izmir lokma

İzmir, lokma şehri firmaları

İzmir’de lokma dağıtımı bambaşka bir hale bürünmüştür. Burada lokmacılık başlı başına bir sektör haline gelmiştir. Bunda lokmaya olan ilgi kadar lokma firmalarının da katkısı büyüktür. İzmir insanın dayanışma ruhunu en iyi yansıtan bir lezzet olan lokmanın profesyonel bir şekilde yapılıp sunulması büyük bir etkendir. Fakat biranda yüzlerce firmanın sektöre girişi birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir.

Peki, bu firmalarda nelere dikkat etmek gereklidir. İlk olarak firmanın referanslarının sağlam olmasına bakmak lazımdır. İzmirlokma.org firması bu anlamda oldukça iyi referanslara sahiptir. Birde İzmir lokma fiyatı nasıldır, ucuz deyip size farklı şekillerde kazıklayan firmaların var olduğu bilinmektedir. Firmanın verdiği rakamlar uçuk kaçık bir düzeyde mi yoksa mantıklı bir seviyede midir? Bu sorulara verilecek cevaplara göre lokma firması seçiminiz sizi yanıltmayacaktır.

Düzgün firma seçimi

Lokma dağıtımında en önemli konu firma seçimidir. Eğer bir şekilde daha önce lokma dağıtımı yaptırmış ve firmadan memnun kalmış iseniz işiniz kolaydır. Tekrar aynı firma çalışmanızda bir sakınca yoktur. Elbette firma aynı kaliteyi sergilemeyebilir. Ya kalitesini daha da yükseltebilir veya artık işten bıkmıştır ve kalitesini düşürebilir.

Eğer daha önce hiç lokma dağıtımı yaptırmamış iseniz işte o zaman işiniz biraz daha zordur. Çünkü ilk bakacağınız yer olan nette karşınıza yüzlerce lokma firması çıkmaktadır. Bu firmaların hangisinin size güzel bir hizmet sunacağı konusunda bir fikriniz olmayacaktır. Böylesi bir duruma düşmemek için karşınıza çıkan lokma dağıtımlarında yanaşıp lokmanın tadına bakın. Böylece hem hayır sahibinin dileğinin yerine gelmesine katkıda bulunmuş olursunuz hem de lokmacı hakkında bir fikir edinirsiniz.

Diğer şehirlerin durumu

Hayır için lokma dağıtımı İzmir’de yaşandığı hali ile diğer şehirlerde de yaşanmaya başlaması oldukça güzel bir durumdur. Başta İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler olmak üzere çeşitli illerde lokmacı firmalarının varlığını bir şekilde duyuyoruz. Buralarda da lokmacı firmalarının faaliyeti bu geleneğin daha da yaygınlaşması açısından önemli bulgulardır.

Her ne kadar İzmir gibi birebir aynı olmasa da bu şehirlerde lokmacı firmaları zamanla faaliyetlerini oturtacak ve profesyonel bir dağıtım ağına kavuşmuş olacaklardır. Diğer şehirlerde henüz emekleme aşamasında olan lokma firmalarının bu kültürün yaşatılmasında kritik bir önemi vardır. Eğer baştan doğru işleri yaparlar ise hem kendileri kazanmış olacak hem de bu kültürün devam ettirilmesinde büyük bir rol oynamış olacaklardır.