İzmir’in pek çok yiyeceği meşhurdur. Bunlar arasında İzmir köftesi, boyoz, kumru gibi yiyecekleri sayabiliriz. Fakat bir tane yiyeceği vardır ki bunun üzerine ciddi bir sosyolojik çalışma yapmak gereklidir. Bu yiyeceğin ismi İzmir lokma tatlısıdır. Lokma tatlısı tüm ülkede tüketilmesine karşın İzmir’de bambaşka bir boyutta tüketilmektedir. Ramazan ayı hariç her zaman lokma dökümü vardır. Her yerde her zaman karşınıza çıkar lokma dökümü. Bu yüzden bazıları lokmanın başkenti derler.

Lokma tatlısı İzmir’de hayırsever insanlar tarafından halka bedava dağıtılması sureti ile tüketilmektedir. Hiçbir İzmirlinin lokmaya para verdiği görülmemiştir. Başka illerde tatlıcılarda para karşılığı tüketilmesine veya evlerde yapılmasına karşılık İzmir’de sokaklarda, cami önlerinde, dükkan açılışlarında bedava bir şekilde lokmaya ulaşmanız olasıdır.

İzmir’de pastacılık ve tatlıcılıkla uğraşan insanların zaman içerisinde sadece lokma dökümü işiyle uğraşması sonucunda İzmir lokmacı diye anılmaya başlanmışlardır. Babadan oğula geçen bu meslekte deneyim ve tecrübe çok önemlidir. Çünkü lokma tatlısı üretimi sanılanın aksine hiç te kolay bir iş değildir. Hamurun kıvamı, yağın sıcaklığı, şerbetin yoğunluğu gibi unsurlar lokmanın lezzeti üzerinde birebir etkilidir. Bunlardan bihaber ustaların piyasada boy göstermesi ise oldukça üzücü bir durumdur.

İzmir’in Simgesel Tatlısı Nasıl Oluştu

Lokmanın geçmişi çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Fakat İzmir’in simgesel tatlısı olmasının hangi süreçte ve nasıl oluştuğu pek bilinmemektedir. Bizim çeşitli gözlem ve tahminlerimiz bulunmaktadır. Sektörün içerisinden birisi olarak ve İzmir insanını yakından tanımamızın sonucu olarak bu bilgileri size sunmaktayız. Elbette bilimsel yönleri ve gerçekliği tartışmaya açıktır.

Bir kere bu tatlının barındırmış olduğu değerleri yakından incelemek lazım. Lokma tatlısı diğer yiyecekler gibi bir yemek sonrası tüketilen bir tatlı değildir. Evlerde yapımı mümkündür fakat hiç kimse evde yemekten sonra yerim diye lokma yapmaz. Bu tatlı genelde hayır işlemek isteyen insanların bir aracı olmaktadır. Herhangi bir nedenle başkaları ile acısını veya sevincini paylaşmak isteyen kişilerin aracıdır.

İzmir insanı başka hiçbir yerde çok fazla rastlayamayacağınız bir dayanışma ve birliktelik anlayışına sahiptir. İşte lokma ile ortak noktaları da esasında burada gizlidir. Lokma bu paylaşım ve dayanışmanın somuta dönüşmüş halidir. Böylece İzmir’in simgesel tatlısı oluşmuş bulunmaktadır.

İzmir’in Simgesinin Değişik Sunumları

Lokma tatlısının bir kaç çeşidi ve değişik sunumları mevcuttur.  Çeşitleri arasında en çok bilineni ve sevileni İzmir saray lokma tatlısıdır. Sunumda ise tarçın, Hindistan cevizi, gibi klasik ve ucuz seçeneklerin yanı sıra Antep fıstığı, vişneli ya da çikolata soslu gibi seçenekler de mevcuttur. Modern lokma olarak ta piyasada sunulan bu çeşitler daha çok turistik yerlerde görülmektedir. Bunun dışında İzmir’de klasik ve geleneksel lokma dökümü gerçekleşmektedir.

İzmir lokma dökümü eskiye göre oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Eskiden kazanların lokma dökülecek yere taşınması burada hamurun karılması ve lokmanın pişirilip halka sunulması şeklindeydi. Günümüzde ise lokma araçları vasıtası ile tam teşekküllü bir tatlıcı gibi istenilen her yerde lokma dökümü hızlı ve seri bir şekilde icra edilebilmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak ta İzmir lokma fiyatı çok daha ekonomik olmaktadır. İzmirlokma.org firmasına başarılar dileriz.

İzmir Lokmasının Geleceği

İzmir lokma tatlısı günümüzde artık başka illerde de yayılmaya başlandığı görülmekte veya bilinmektedir. İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük illerimizde de tıpkı İzmir’de olduğu gibi hayır için lokma dağıtımı yapan firmaların sayısı hızla artmaktadır. Her halde yakın bir zamanda tüm ülkeye hizmet veren bir lokma firmasının ortaya çıkması an meselesidir.

Bu toprakların insanının gerek dini gerekse de kültürel özellikleri ile birebir örtüşen bir tatlıdır. Bu yüzden de bazı modern anlayışlarla lokma dağıtımı yapılmaya çalışılsa da pek tutmamıştır. Özellikle AVM tarzı yerlerde butik lokmacı dükkanları açılmış ve değişik süslemelerle halka sunulmuştur. Fakat bu girişim geleneksel lokmaya alışmış damaklara pek hitap etmemiştir. Bir yıl gibi kısa bir sürede bu firmaların kapandığını gördük. çikolata soslu lokma

Lokma Reklamı

Lokma tatlısının kendisinin bir reklama ihtiyacı yoktur. Yani piyasadaki bir ürünün kendisini hatırlatmak için de olsa bir şekilde reklama ihtiyacı vardır. Fakat lokma insanların benimsediği hatta içselleştirdiği bir yiyecektir. Bu yüzden de herhangi bir tanıtıma ihtiyacı yoktur. Sadece lokma firmalarının reklama ihtiyacı vardır.

Lokma firmalarının reklamları da genelde daha ucuz ya da daha iyi lokma yapımına yöneliktir. Oysa lokma firmasının komple bir hizmet anlayışını yansıtan reklama ihtiyacı vardır. Ürününü nasıl yapıyor, hangi malzemeler kullanıyor, insanlarla iletişimi nasıl gibi ayrıntıların anlatılması gerekmektedir.

Firma Seçiminde Reklamın Önemi

Lokma firması seçiminde vatandaşlarımız ilk kıstas olarak ucuz fiyat arayışı içerisinde olmaktadırlar. Oysa bu firma hakkında herhangi bir bilgi vermez. Size nasıl bir hizmet sunacağını, lokma yapımında kullandığı malzemelerin neler olduğunu, sağlıklı bir üretim yapıp yapmadığını sizin sorgulamanız gerekir. Biz yasal ve kurumsal firmaların zaten bu tür bir tanıtım yaptıklarını biliyoruz.

Firma seçiminde reklamın önemi kuşkusuz yadsınamaz. Fakat doğru reklam yapanların bu işte kalıcı oldukları ve hep daha ileriye gittikleri de bilinmektedir. Son söz olarak şunu söyleyelim. En iyi reklam yapılan işin kendisidir. Eğer bir firma düzgün bir iş yapıyor ise oradan yeni müşteriler kazanarak çıkacaktır.