izmir lokmaKitap bir şeyler öğrenme isteğinin sabırla yerine getiren araçtır. Herkes kitap yazamaz fakat okuma yazma bilen herkes kitap okuyabilir. Kitap bilimin gelişimindeki en önemli bir araçtır. İnsanların birbiri ile iletişimlerini oldukça yukarı çıkaran bir alettir. Bu sayede bilim daha da gelişir. İnsanların duygu ve düşüncelerini en iyi anlatan kitaptır. Bir kişiyi tanımanın yolu kitap okumaktan geçer.

Yayınevleri de bu aracın bize ulaşmasındaki en büyük etkendir. Günümüzde yüzlerce yayın evi vardır. Bunların kimisi ulusal çapta olup, kimisi de yerel yayın evleridir. Zeus kitabevi yerelden yayınına başlamış ulusal ölçekte yayınlar çıkaran nadide bir yayın evidir. Basmış olduğu kitapları başka bir yerde bulmanız söz konusu değildir. Örneğin beş on sekiz treni adlı yayın Buca’nın tarihine ışık tutan harika bir çalışmadır.

Kitap nasıl hayat verir

Kitap çeşitleri anı-günlük, antroploji, araştırma, astroloji, bilim, biyografi, din, mizah, tarih, roman ve daha birçok alanda yazılmaktadır. Her bir alanın kendine has özellikleri vardır. Örneğin araştırma kitapları ile bir konu hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Mesela diyelim ki bilgisayarlarla ilgili bir araştırma yapıyorsunuz. Bunun için yapacağınız ilk şey bir kitapçıya gidip bu konudaki yazılmış kitapları almak olmalıdır.

Gerçi günümüzde illa ki kitapçıya gitmeniz gerekmemektedir. Online kitap satışı yapan birçok site bulunmaktadır. Zeus kitabevi de kendi online mağazasını kurmuş bir yayın evidir. Bu siteye girerek yayın evinin basmış olduğu kitaplara doğrudan ulaşabilirsiniz. Kendi sitesine özel indirimlerden faydalanabilir. Etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lokma Yapımı Kitaptan Öğrenilmez

Kitap okumak insanların ufkunu genişleten bir eylemdir. Örneğin tarihi en iyi kitaplardan öğrenebilirsiniz. Tarihini iyi bilen bir insanın da geleceğe bakışı çok daha sağlam bir şekilde olacaktır. Ya da bilimin çeşitli alanlarında okuyacağınız bir kitap ile günlük yaşamdaki bakış açınızın değiştiğini fark edeceksiniz. Veya mesleğiniz ile ilgili okuyacağınız bir kitap ile işinizdeki başarının kat be kat artacağından emin olabilirsiniz. Kitap okumak sadece bir şeyler öğrenmek için olmayabilir. Bazen eğlenmek, hoşça vakit geçirmek için de kitap en iyi araçtır. Roman, hikaye, anı, mizah, karikatür kitapları bu iş için başlıca yayınlardır.

İzmir lokma tatlısının geçmişini ilk kim yaptı nasıl yaptı. Bu ve benzeri soruları en iyi bir kitaptan öğrenebilirsiniz. Lokma tarifi, yaparken dikkat edilmesi gerekenler gene bir kitapçıdan öğrenilecek şeylerdir. İzmir lokma tarifinin olduğu kitaplarda elbette vardır.

Lokma Yapımında Ustanın Önemi

Lokma tarifini kitaplardan alıp ustalık yapamazsınız. Lokma ustası olmak için bu işe yıllarınızı vermeniz gerekir. Önce çıraklık daha sonra ustalık yapabilirsiniz. Elbette kitaplardan lokma tarifi alıp evde kendinize yapabilirsiniz. Fakat dışarda yapılan lokmadan farklı olduğunu göreceksiniz.

Son zamanlarda İzmir’de lokma ustalarının oldukça fazla sayıda olduğu göze çarpmaktadır. Bunların kimisi çıraklıktan bu yerlere gelmiş olup kimisi ise hiçbir şey bilmeden ben ustayım demektedirler. İşte bu hiçbir şey bilmeyen insanların sadece kendilerine değil aynı zamanda başka insanlara da zararları dokunmaktadır. Yaptıkları lokmaların ciddi sağlık problemleri yaratması bunda en büyük etkendir.

Ustanın Geleceğe Bakışı

Lokma ustasının sadece işini iyi yapan birisi olması yetmez. Aynı zamanda geleceğe de bakabilen vizyon sahibi bir kişi olması da gerekir. Bunun içinde iyi bir finans bilgisine yada görgüsüne sahip olması beklenmektedir. Bu doğrultuda mal ve hizmetler satın alır (üretim firmalarında nihai ürün elde edebilmek için işçilik ve dönüşüm maliyetleri de eklenir).

Mal ve hizmetlerin satın alındığı tarihten satışın gerçekleştiği tarihe kadar olan süre, sermayenin envanterde bağlı kaldığı süredir. Bu süreden, ürünlerin, hizmetlerin ve dönüşüm kaynaklarının satın alınma tarihi ile bunlara nakit ödeme yapılacağı tarih arasındaki zaman süresi çıkarılır. Alacak hesabındaki vadeli satışlar, bir satışın gerçekleştiği tarihle müşteriden tahsilat yapılacak tarih arasındaki süreyi ölçer.

Buradan anlaşılacağı gibi nakit dönüş süreci, şirketin tedarikçilerine yaptığı nakit ödemeleri müşterilerden tahsil edeceği nakit alacaklara dönüştürme süresidir. Bazı lokmacılar eksi nakit dönüş süreci ile çalışırlar. Bu lokmacılar sattıkları ürünlerin bedelini müşteriden tahsil ettikten sonra tedarikçilerine ödeme yaparlar.