lezzetli izmir lokma dökümüLokma tatlısının geçmişi çok eskilere dayanan bir mazisi olduğunu söylemiştik. Bu tatlının yapılışında geçmişten bugüne çok fazla bir değişiklik olmamıştır. Fakat dağıtım şeklinde önemli değişiklikler gözlenmektedir. Eskiden de un, yağ ve şekerle yapılan bu tatlı günümüzde de aynı malzemelerle yapılmaktadır. Günümüzde sadece üzerinin süslemesinde birkaç yenilik eklenmiştir. Buda her yerde yapılan bir değişiklik değildir. İsteğe bağlı olarak birkaç yerde tercih edilmektedir. Genelde tarçınla, hatta çoğu yerde tarçın bile kullanılmamaktadır.

İzmir lokmanın lezzeti onun sade yapısından gelmektedir. Fakat kullanılan malzemenin niteliği çok önemlidir. Her un lokma yapımına uygun olmayabilir. Piyasada değişik un markaları bulunmaktadır. Kaliteli olmasına karşın birçok un markası lokma yapımında iyi sonuçlar vermemektedir. Bu yüzden de kullanılan unun niteliği önem taşımaktadır. Kullanılan yağın markası da çok önemlidir. Piyasada ad yapmış kimi markaların lokmada iyi sonuçlar vermediği bilinen bir gerçektir. Daha doğrusu ustalar tarafından bilinen bir gerçektir.

Lezzetli İzmir Lokma Dökümü Nasıl Yapılır

Lezzetli İzmir lokma yapımının sırrı yılların verdiği bilgi birikimi ve deneyime dayanarak yapılan üretimden geçmektedir. Yukarda da söylediğimiz gibi kullanılan malzemelerin kalitesi ve niteliği çok önemlidir. Hangi malzemenin kullanılacağını bilmek ise ustanın işidir. Ustalıkta hemen bir günde kazanılacak bir yetenek değildir. Daha çok yılların verdiği bir deneyimle kazanılacak bir yetenektir. İyi bir usta ortalama bir malzeme kalitesi ile harikalar yaratan kişidir. Acemi bir usta ise en iyi malzemelerle dahi vasatın üstüne çıkmayan kişidir.

Lezzetli İzmir lokma dökümü için ustanın rolü çok önemlidir. Hem hamurun hazırlanması aşamasında hem de lokmanın kızartılması ve dağıtılması aşamasında kritik önemdedir. Öyle biran olur ki hamurunuzun kabarması geç kalabilir. Ya da hamurun kıvamı yeterli düzeyde olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda ustanın hemen müdahale edip lokmanın düzgün bir şekilde oluşmasını sağlamalıdır.

İzmir lokma adı altında birçok lokma çeşidi üretimi ve dağıtımı yapılmaktadır. Bu farklı lokma çeşitlerinde aynı malzeme kullanılmasına karşılık kullanılan malzemelerin oranı değişmektedir. Örneğin saray lokma biraz daha cıvık bir hamur ile dökülmektedir. Bütün bu ayrıntıları iyi bilen ustanın yaptığı lokmanın tadı elbette güzel ve lezzetli olacaktır.

İzmir’e Özgü Bir Lezzet: Lokma Tatlısı

Lokma tatlısı, geçmişten günümüze kadar gelen kültürel bir altyapısı olan bir tatlıdır. Özellikle cenaze evlerinde hayır duası için dağıtılan lokma, kutlamalarda, açılışlarda ya da hayır için de dağıtılmaktadır. İzmir lokmacı dendiğinde akla gelen ilk lokmacı olan Ayaz Lokma, sizlere 1995 yılından bugüne dek lokma üretmektedir. İlk günkü lezzet ve kalitesi ile lokma üretimine devam eden firmamız, her daim lezzetli ve taze lokmaları sizlere sunmaktadır. Ege’nin İzmir ile özdeşleşen tatlısı lokma, Ayaz Lokma kalitesi ile tüm Ege’de sizler için üretilmektedir. Bilinen adıyla İzmir lokması, her daim leziz ve taze olarak siz müşterilerimiz için üretilmektedir.

Lokma Tatlısında Ayaz Lokma Farkı

İzmir lokma fiyatı uygun olarak en meşhur lokmaları üreten İzmir Lokma, 1995 yılından bu yana sizlere aynı kalitede hizmet veren bir lokmacıdır. Gerek lokma dağıtımlarınızda gerekse de kişisel tadımlarınız için dilediğiniz sayıda lokma üretimi firmamız tarafından yapılmaktadır. Lokma üretiminde en kaliteli malzemeleri kullanan Ayaz Lokma, lokmaları el değmeden lokma dökme makinesinde dökerek hijyenik bir şekilde üretmektedir. Bu temel prensipler ile ürettiğimiz lokmalar, her daim aynı lezzette ve tazelikte sizlere sunulmaktadır. Büyük firmaların da açılış ve tanıtım fuarlarında lokma dağıtımında tercih ettiği firmamız, bu geleneksel tatlıyı en lezzetli hali ile sizlere sunmaktadır.

Ayaz Lokmayı Öne Çıkaran Özellikleri

Ayaz Lokma, İzmir lokma dendiğinde akla gelen ilk lokmacı olmayı yıllardır sürdürmektedir. Lokmalarının lezzeti ve tazeliğini, her üretiminde standart olarak sunan Ayaz Lokma, bu özelliği ile yıllar boyunca müşterilerinin güvenini kazanmayı başarmıştır. Lokma üretiminde kullandığı malzemeleri kaliteli malzemelerden seçen Ayaz Lokma, lokma şerbetinde glikoz şurubu kullanmayarak müşterilerinin sağlığına büyük önem vermektedir. Lokmalarını el değmeden lokma dökme makineleri ile üreten firmamız, tüm bu özellikleri ile en lezzetli lokmaları en taze şekilde sizlere sunmaktadır. Saray mutfaklarından günümüze kadar gelen bir tarihi ve kültürel anlamı olan lokmanın dağıtımı, hayır dualarına vesile olmaktadır. Ayaz Lokma, Ege bölgesinin en meşhur lezzeti olan lokmayı, en lezzetli hali ile sizlere 1995 yılından bu yana aynı kalitede sunmaktadır.

lezzetli izmir lokma