Lezzetli İzmir Lokma Dökümü

Lokma tatlısının geçmişi çok eskilere dayanan bir mazisi olduğunu söylemiştik. Bu tatlının yapılışında geçmişten bugüne çok fazla bir değişiklik olmamıştır. Fakat dağıtım şeklinde önemli değişiklikler gözlenmektedir. Eskiden de un, yağ ve şekerle yapılan bu tatlı günümüzde de aynı malzemelerle yapılmaktadır. Günümüzde sadece üzerinin süslemesinde birkaç yenilik eklenmiştir. Buda her yerde yapılan bir değişiklik değildir. İsteğe bağlı olarak birkaç yerde tercih edilmektedir. Genelde tarçınla, hatta çoğu yerde tarçın bile kullanılmamaktadır.

İzmir lokmanın lezzeti onun sade yapısından gelmektedir. Fakat kullanılan malzemenin niteliği çok önemlidir. Her un lokma yapımına uygun olmayabilir. Piyasada değişik un markaları bulunmaktadır. Kaliteli olmasına karşın birçok un markası lokma yapımında iyi sonuçlar vermemektedir. Bu yüzden de kullanılan unun niteliği önem taşımaktadır. Kullanılan yağın markası da çok önemlidir. Piyasada ad yapmış kimi markaların lokmada iyi sonuçlar vermediği bilinen bir gerçektir. Daha doğrusu ustalar tarafından bilinen bir gerçektir.

Lezzetli İzmir Lokma Dökümünün Sırrı

Lezzetli İzmir lokma yapımının sırrı yılların verdiği bilgi birikimi ve deneyime dayanarak yapılan üretimden geçmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi kullanılan malzemelerin kalitesi ve niteliği çok önemlidir. Hangi malzemenin kullanılacağını bilmek ise ustanın işidir. Ustalıkta hemen bir günde kazanılacak bir yetenek değildir. Daha çok yılların verdiği bir deneyimle kazanılacak bir yetenektir. İyi bir usta ortalama bir malzeme kalitesi ile harikalar yaratan kişidir. Acemi bir usta ise en iyi malzemelerle dahi vasatın üstüne çıkmayan kişidir.

Lezzetli İzmir lokma yapımında ustanın rolü çok önemlidir. Hem hamurun hazırlanması aşamasında hem de lokmanın kızartılması ve dağıtılması aşamasında kritik önemdedir. Öyle biran olur ki hamurunuzun kabarması geç kalabilir. Ya da hamurun kıvamı yeterli düzeyde olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda ustanın hemen müdahale edip lokmanın düzgün bir şekilde oluşmasını sağlamalıdır.

İzmir lokma adı altında birçok lokma çeşidi üretimi ve dağıtımı yapılmaktadır. Bu farklı lokma çeşitlerinde aynı malzeme kullanılmasına karşılık kullanılan malzemelerin oranı değişmektedir. Örneğin saray lokma biraz daha cıvık bir hamur ile dökülmektedir. Bütün bu ayrıntıları iyi bilen ustanın yaptığı lokmanın tadı elbette güzel ve lezzetli olacaktır.

lezzetli izmir lokma

2019-01-21T15:00:52+00:0021/01/2019|Genel|

Siz de fikrinizi belirtin

WhatsApp Yazın