izmir lokma tatlısı

İzmir’de yaşayanların çok iyi bildiği gibi İzmir lokma dökmek için pek çok neden bulunmaktadır. Bunlardan birisi de yeni taşınan ev ve işyeri için lokma döktürmektir. Birçok insan yeni yerine hayır duaları alarak başlamak ister. Bunu sağlamanın en güzel yolu da lokma döktürmektir. Hele ki sorunsuz bir taşınma gerçekleşmiş ise değmeyin o insanın keyfine.
Sorunsuz bir lokma dökümü gerçekleştirmek için düzgün bir firma bulmak önemlidir. Piyasada yüzlerce hatta binlerce lokma firmasının olduğu günümüzde insanlar doğru firmayı nasıl seçecekler neye göre firmaya karar verecekler. Bu konuyu aydınlatmaya çalışalım.

İzmir lokma sektörü son yıllarda oldukça önemli gelişmeler sahne olmuştur. Bunlardan birincisi teknolojideki yeniliklerin bu sektöre uygulanması ile birlikte mobil araçlar gelişmiş ve bu sayede lokma dağıtımları çok daha kolay bir hal almıştır.

İzmir Lokma Dökmek İçin Neden

İzmir lokma dökümü için birçok neden bulunabilir. Eğer İzmir’de bir kaç yıldan beri yaşıyor iseniz neden bulmakta zorlanmazsınız. Fakat İzmir dışında lokma dökümü için sadece cenazelerden sonra bir anma şeklinde olmaktadır. Ya da bir mevlitte lokma dağıtımına rast gelebilirsiniz. Ama İzmir’de böyle değildir. Hemen her gün ramazan ayı hariç bir yerlerde lokma dağıtımına denk gelebilirsiniz. Eğer yanaşıp bir tabak alırsanız lokmanın neden döküldüğünü de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İzmir insanı ülke genelinden bazı farklılıklar gösterir. Daha çağdaş ve moderndir. Ama aynı zamanda güzel geleneklerini de yaşatmayı çok iyi bilir. Örneğin lokma dağıttırmak gibi etkinlikleri sürekli gerçekleştirir. Aynı zamanda İzmir insanı dayanışmacı ve paylaşımcı bir ruha sahiptir. Bu yüzden de lokma dağıtmak için birçok bahane bulur. Hiç bir neden bulamaz ise dahi hayrıma dağıtıyorum der.
Hayır için lokma dağıtanların bir numaralı adresi olan izmirlokma.org firması başarılı bir şekilde dökmüştür. Temiz, lezzetli ve kaliteli lokmalarının tadına bakma şerefine erişmiş olmak bizim için büyük bir mutluluktur.

İzmir İnsanının Nedenleri

İzmir insanının lokma dağıtmak için nedenleri burada saymakla bitmez. Fakat gene de biz birkaç örnek verelim. En başta ölen bir yakınının arkasından hayır duası almak için lokma dağıtılır. Bu esasında çok eskiden beri süregelen bir gelenek olup bugün için yeni olan bir şey değildir. Yuvasına yeni bir birey geldiğinde de lokma dağıtımı eski bir gelenektir. Herkesin ona iyi dileklerini sunması ve güzel bir hayat geçirmesi dileği ile yapılan bir etkinliktir.

İzmir insanının lokma dağıtma nedenleri arasına sonradan girmiş olanlara kısaca bir göz atalım. Bunlardan birincisi yeni bir iş yeri veya eve çıkarken lokma dağıtımı yapmaktır. Yeni bir işyerine başlayan insanların en büyük kaygısı işyerinin başarılı olmasıdır. Nice yatırımlar yapılıp yeni bir işe başlayan kişinin tek ihtiyacı diğer insanların desteğidir. Lokmada bunu sağlamada bir ateşleyici etkendir.

Lokma Dökmek İçin Neden Gerekli Mi?

Esasında İzmir insanı için lokma dağıtmak isteğinde bir nedene pek ihtiyaç duymaz. Neden sadece bir araçtır. Esasında önemli olan bu nedenin altında yatan gerçek nedendir. Bu gerçek neden ise İzmir insanının paylaşım ve dayanışma duygularının yüksek seviyede olmasıdır. Lokma sadece bir vesile bir araç konumunda olmaktadır.

Biz şimdiye kadar dökülen lokmalar içinde onlarca farklı neden gördük. Bunların içerisinde başka ülkelerde yaşayan ünlü insanların hayrına gibi oldukça alakasız nedenler olabilmektedir. Ya da İzmir depreminde insanlar dayanışmalarını göstermek için lokma dağıtımları şehrin her yanında boy göstermiştir. Söylediğimiz gibi İzmir insanı için lokma dağıtımında geçerli bir neden olması çok da önemli değildir.

Neden Değil Niyet Önemlidir

Lokma dağıtımında nedenden çok niyete bakmak gerekir. İnsanların nedeni ne olursa olsun altta yatan niyet iyilik, güzellik, dayanışma ve paylaşımdır. Bunu hem dağıtımı yaptıran insan hem sıradaki insanlar hem de lokmacı firması gayet iyi bilmektedir. Bir lokma dağıtımına rast gelirseniz bu sefer bizim gözümüzle bakmayı deneyin. Sıradaki insanların davranışlarını, lokma sahibinin duruşunu ve lokmacı firmasının çalışanlarını gözlemleyin.

Lokma dağıtımını gözlemlediğinizde şunları rahatlıkla görebilirsiniz. Sıradaki insanlar başka sıralardaki insanlar gibi değildir. Birbirlerine karşı son derece saygılı ve mesafelidir. Burada herkes eşittir. Lokma sahibi insanlar sevgi ve güler yüzle yaklaşır. Bu söylediklerimiz lokma dağıtımında niyetin ne olduğunu ortaya koyan güzel bir örnektir.