Lokma dökerek mağaza açılması sadece İzmir’de görülen bir durumdur. Hem tanıtım amaçlı hem de binlerce insanın hayır duasını alarak işe başlamak birçok ticaret erbabının vaz geçilmezi olmaya adaydır. Birçok mağazanın açılış gününde bu lokma dağıtımına tanıklık ettik. Kimisi mobilya mağazası, kimisi şarküteri ama hepsi de hayır duası ile işe başlamak için lokma dağıtımı yaptırmak istediler.

Lokma dağıtımı ile işlerine başlayanların yüzlerindeki mutluluk görülmeye değerdir. Bazı firmaların lokmaya olan inancı o kadar fazla olabiliyor ki bunu anlatmak mümkün değildir. İlk günün heyecanı ile içeriye giren herkese verilen lokmaların kaynaştırıcı gücü burada oldukça net bir biçimde görülmektedir.

Lokma Dökümü İle Mağaza Açılışı

İzmir lokma kültürünün en iyi ve yoğun bir şekilde yaşandığı yerlerin başında gelmektedir. Burada lokma dağıtımı için bin bir türlü neden bulunmaktadır. Kimisi bir yakınını kaybettiği için acısını paylaşmak üzere lokma dağıtır. Kimisi yeni bir yuva kurmakta olduğu için mutluluğunu paylaşmak için lokma dağıtır. Kimisi de yeni bir iş yeri açılışına hayır duaları ile başlamak için lokma dağıtır.

Lokma dökümü ile yeni yapılan bir mağazanın açılışına denk gelirseniz hemen yanaşıp bir tabak alın. Hem lokmacının nasıl çalıştığını deneyimlersiniz. Hem de bir dua ederek o iş yerinin hayırlı bir şekilde işine başlamasına katkıda bulunursunuz. Sağlıklı ve leziz lokmalarının tadı hala damağımızdadır.

Lokma İle Mağaza Açılışı Faydaları

Lokma ile mağaza açılışının çeşitli faydaları vardır. Bunlardan birincisi açılışa gelen ya da yoldan geçen insanların lokmadan dolayı yapmış olduğu hayır dualarıdır. Bunun gözle görülür elle tutulur bir tarafı yoktur. Fakat inanan insanları için anlamı çok büyüktür.

Lokma dağıtımı esnasında gerek müzik yayını gerekse de lokmanın kokusu civardaki insanları oraya çekecektir. Benim diyen tanıtımla rekabet edebilecek bu yöntemle işyerinizin ya da mağazanızın tanıtımı yüzlerce kişiye rahatlıkla yapılmaktadır. Elbette müzik yayınlarının profesyonel bir şekilde yapılması ve kalabalığın ilgisini çekecek müzikler olması önemlidir.

Mağaza Reklamının Yapılması

Eğer zincir bir mağaza grubuna ait değilseniz ilk açılışta güzel ve etkili bir reklamın yapılması çok önemlidir. Günümüzde işe yeni başlayan mağazaların ürününe tüketicisinin gözüyle bakması gerekmektedir. Eğer bunu yapamıyor ise başarısızlık kaçınılmaz olacaktır. Tüketicilerin önem verdiği ya da etkilendiği konuların başında da etkili bir reklam kampanyası gelmektedir. Etkili bir reklamın ilk ayağını da lokma dağıtımı oluşturmaktadır.

Elbette lokma dağıtımı yaptınız diye pahalı bir ürünü herkes alacak değildir. Güzel bir fiyat politikası ile herkesin ürününüzü almaya heveslendirmelisiniz. Mağaza açılışında ürünlerin düzgünce yerleştirilmesi ve insanların rahatlıkla ürünlere ulaşabilmesiniz sağlamalısınız. Mağaza açılışlarında lokma dağıtımı ile birlikte çeşitli promosyonları yapılması da satışlara net bir etki göstermektedir.

Pazarlamadan Reklam Stratejisine

Mağaza açılışlarında önemli olan müşterinin dikkatini lokma ile rahatlıkla çekebilirsiniz. Fakat bu sizin satış yapacağınızın garantisini vermez. Etkili bir satış politikası izleyip insanların ihtiyaç duydukları ürünleri ilk gün mağazanızda mutlaka bulundurun. İlk gün çalışanların bütün dikkati gelen müşterilerin hangi ürün üzerinde durdukları hangi ürüne hiç bakmadıklarını gözlemlemek olmalıdır.

Ürünlerinizde tüketiciye ne gibi yarar sağlandığının ön plana çıkarılması size bir avantaj sağlayacaktır. Bunu tüketiciye güzelce anlatacak elemanlarınızın bulunması çok önemlidir. Ben lokma dağıtımı yaptım insanlar da mağazadan içeriye girdiler. Artık he rşey tamam derseniz büyük bir yanılgı içerisine düşmüş olursunuz. Lokma size gereken ilk ateşlemeyi sağlayacaktır. Ama gerisini sizin halletmeniz gerekmektedir.

İzmirlokma.org firmasının yapmış olduğu lokmaların tadı mağaza açılışlarını bir lezzet şölenine çevirmektedir. Bu avantajı iyi kullanan firmaların başarılı bir şekilde iş hayatlarına devam ettiklerini görmekteyiz. Muhteşem lezzeti, düzgün ve temiz çalışma anlayışları ile İzmir lokma firmaları arasında farklı bir konuma sahiptir.

izmir lokma tatlısı