soslu İzmir lokma

İzmir lokma tatlısı ülkemizin geleneksel tatlılarından birisi olup diğer tatlılardan ayrılan bir yönü bulunmaktadır. Baklava, sütlaç, kazandibi, kadayıf gibi tatlıların hemen hepsi bu topraklara özgü olup, evde yapılabildiği gibi her hangi bir tatlıcıdan da temin edilebilmektedir. Oysa lokma tatlısı sadece evlerde yapılmakta olup her hangi bir tatlıcıya gittiğinizde satışına rastlamanız söz konusu değildir.

Lokma tatlısı geçmişten beri süregelen paylaşım geleneğinin somutlaşmış bir halidir. Gerek dini gerekse de manevi olarak insanlara büyük bir yardımı söz konudur. Ölen bir yakınını anmak için veya dünyaya yeni gelen bir bebeğin sevincini paylaşmak için hep lokma tatlısı yapıp dağıtmışlardır. Günümüzde de bu gelenek olduğu gibi devam etmektedir. Birçok insan hala bir yakınını kaybettiğinde lokma döktürmektedir.

Lokmanın Lezzeti

Geçmişte o kadar sevilmiş ve beğenilmiş ki bu tatlı Osmanlı hanedan mutfağının da vazgeçilmezi olmuştur. Yalnız Osmanlı mutfağında ufak bir değişikliğe uğramış halka yerine ufak top biçiminde üretilmiştir. Bu şekilde olan tatlıya da saray lokma adı verilmiştir. Günümüzdeki ismi ise İzmir saray lokma olarak kullanılmaktadır. Saray lokma belki de en çok tercih edilen çeşittir. Bunun da nedeni bellidir. Bir kere bu lokma çok daha çıtır olup içi yumuşacıktır. Hemen her yerde rahatlıkla yapılıp dağıtılabilinir.

İzmir lokmacı firması olarak bu geleneğin yaşatılması ve sonraki kuşaklara geçmesi için en iyi biçimde lokma üretmeye çalışmaktayız. Bu da babadan oğula geçen lokma döküm sanatının bütün inceliklerini uygulayarak ve en iyi malzemelerle çalışarak mümkün olmaktadır. Birçok lokmacı daha fazla para kazanmak için malzeme seçiminde özensiz davranmakta daha doğrusu ucuz malzeme kullanmayı tercih etmektedir. Bu da lokmanın kalitesinde bir düşüşe yol açmakta ve lokma döktürenlerin hoşnutsuzluğunu sağlamaktadır.

Lezzetin Fiyatı Nedir

Lezzetin fiyatı olur mu diye soralım ilk önce buna verilebilecek cevap yoktur. Nice lezzetler vardır insanlar peşinden koşturur. Mesela alinazik kebabı yemek için Gaziantep’e yada Birecik’e giden insanlar vardır. Elbette uzak mesafeden geliyor diye farklı bir fiyat ödemezler. Ama burada lezzetin fiyatı artmaktadır. Bazı lezzetler ise yok pahasına elde edilebilir. İzmir lokma tatlısı bu lezzetlerdendir.

Biz ise iyi malzemeleri kullanıp olabilecek en iyi İzmir lokma fiyatı vererek insanların beğenisini en üst seviyede tutmaktayız. Sıradan bir lokmacıdan farkımız kaliteli lokmayı uygun fiyatlarla sunmuş olmamızdır. Biz kaliteli ve sağlıklı bir imalat yapıp uygun fiyatlarla bunu halka sunmaktayız. Bazılarının yaptığı gibi ucuz deyipte ya miktardan ya da işçilikten çalmıyoruz. Tıpkı izmirlokma.org gibi bizde kaliteden taviz vermeden üretimlerimizi sürdürmekteyiz. izmirlokma.org firmasına başarılarının devamını, lezzetli lokma üretimlerinde kolaylık dileriz.

Lezzette Ustanın Rolü Nedir

Lokmaya lezzetini veren iki maddi bir de manevi unsur bulunmaktadır. Manevi unsur bildiğiniz gibi lokmanın dağıtılış nedeninde yatmaktadır. Bu bazen bir cenaze olur bazen de bir mağaza açılışı olabilir. Her ikisinin altında yatan neden ise paylaşım ve dayanışmadır. Bu duygu da lokmanın lezzetine illaki yansır.

Lokmaya maddi anlamda lezzetini veren ise bir kullanılan malzemenin kalitesi ve tazeliğidir. Bir diğeri de ustanın mahareti ve becerisidir. Bizce ikincisi biraz daha ağır basmaktadır siz ne dersiniz bilemeyiz. İzmir lokma yapımı ve dağıtımı gerçekleştiren yüzlerce firma vardır. Bu firmaların çoğu hemen hemen aynı unu ve yağı kullanmaktadırlar. Öyleyse bu lezzet farkı nerden ileri gelmektedir. Cevap elbette ustanın becerisi ve deneyiminden kaynaklanmaktadır.

Lezzetsiz Lokma Dağıtımı Olur Mu?

Bu soruyu bundan beş yıl öncesine kadar sorsaydınız size saçmalamayın öyle şey mi olur denecekti. Fakat günümüzde bu soruyu sorduğunuzda evet pek çok firmanın yapmış olduğu lokma dağıtımları son derece lezzetsiz olmaktadır. Buna biraz daha yakından baktığımızda ise çok farklı cevaplarla karşılaşabilirsiniz. Fakat bütün cevapların ortak yönü de işi gerçekleştiren lokma firmasının özensizliği ya da baştan savma iş yapması yatmaktadır.

Bir lokma firması neden baştan savma iş yapar? Kendi yaptığı işe ihanet değil midir bu durum. Elbette lokma sektörüne yıllarını vermiş bir firmadan böylesi bir durumu beklemezsiniz. Bunu daha çok gelgeç diye tabir edilen korsan firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu firmaların sektörde uzun süre kalma gibi bir dertleri bulunmamaktadır. Bunlar birkaç yıl bu işi yapıp daha sonra başka bir sektöre geçmektedirler. Bu yüzden firma seçiminde korsana karşı dikkatli olmakta fayda vardır.