Lokma tatlısında kullanılan malzemeler oldukça basittir. Un, yağ ve şeker temel malzemelerdir. Bunun yanı sıra maya, tarçın, çeşitli gıda esansları da kullanılmaktadır. Sağlıklı İzmir lokma tatlısı yapmak için ilk olarak bu kullanılan malzemelere dikkat etmek gerekir. Bir kere kullanılan bütün ürünlerin doğal olması gerekmektedir. Hiçbir şekilde yapay bir ürün kullanılmamalıdır. Kullanılan ürünlerin insan sağlığına etkileri iyi bilinmelidir. Doğal olan hiçbir üründen zarar gelmez.

Sağlıklı İzmir lokma için gereken bir diğer koşul da kullanılan malzemenin tazeliğidir. Doğal bile olsa eğer kullanılan malzeme taze değilse ciddi sağlık problemleri oluşma ihtimali vardır. Biz ürünlerimizde her zaman için yeni ve taze malzemeler kullanmaktayız. Bırakın üretim tarihi geçmiş bir ürünü kullanmayı son kullanma tarihi az bir süre kalan dahi bizim ürünlerimizde kullanılmaz.

Lokma tatlısı İzmir ve çevresinde hayır amaçlı dağıtılan bir yiyecektir. Hiçbir yerde son kullanıcıya lokma satışı yapıldığına rast gelmeniz söz konusu değildir. Eskide tatlıcı ve pastacıların lokma dağıtılacak yere kazanlarını alet ve ekipmanlarını taşıması ile yapılırdı. Günümüzde ise lokma araçlarındaki gelişim ile birlikte artık kazan taşıma devri kapanmıştır. Buda ister istemez sağlıklı üretimin bir nebze daha artmasını sağlamıştır.

Sağlıklı İzmir lokma üretimi yapmak

Lokma üretiminde en önemli şeyin sağlıklı bir imalat yapılması olduğunu söyledik. Bunun için de kullanılan malzemelerin taze olmasının öneminden bahsettik. Bir diğer önemli husus ise temizliktir. Sağlık ve temizlik içiçe geçmiş bir olgudur. Temiz olmayan bir üretimin sağlıklı olması beklenemez. Temiz bir lokma üretimi özünde hiç te zor değildir. Sadece dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

Biz her lokma dökümünden sonra bütün araç ve gereçlerimizi en ince ayrıntısına kadar temizlemekteyiz. Bir sonraki lokma dökümüne hazır bir halde bekleriz. Lokma dökümü esnasında maske, bone, eldiven gibi temizlik ve sağlık için gerekli aksesuarlarımız her zaman için hazır bulunmaktadır. Kılık kıyafetlerimizden tutun da kullandığımız araç ve gerece kadar her şeyimiz her zaman için tertemizdir. Sağlıklı bir üretim için temizliğin ne olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Hayır işi demek baştan savma iş demek değildir.

Sağlıklı İzmir lokma