Lokma tatlısı İzmir’in önemli simgelerinden birisi olarak göze çarpmaktadır. İzmir’e ilk defa gelen birisinin sokaktaki lokma dağıtımlarına denk geldiğinde duyduğu şaşkınlığı gizleyemez. Başka hiçbir yerde rastlayamayacağı bu durum İzmir insanı için gayet doğaldır. Çünkü yıllardan beri süregelen bir gelenek olan lokma dağıtımı İzmir insanının içine işlemiş ve hemen her durumda lokma döktürmek bir adet haline gelmiştir.

İnsanları İzmir’de şaşkına düşüren sadece İzmir lokma tatlısının bedava dağıtılması değildir. Aynı zamanda burada yedikleri lokmanın lezzeti ve hafifliği de damaklarında unutulmaz bir tat bırakmaktadır. Buda İzmir’de bu tatlının ne kadar iyi yapıldığının önemli bir göstergesidir. Zaten İzmir lokma diye anılmasındaki esas nedenlerden biriside budur.

Bir Yabancı Gözüyle İzmir Lokma

Lokma tatlısının ülkemizdeki kökenleri çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Esasında lokma dağıtma geleneği desek çok daha doğru olur. Çünkü bu topraklarda lokma sadece insanların kendileri için yaptıkları bir yiyecek değildir. Hatta İzmir saray lokma tatlısının kökeni Osmanlı saray mutfağından gelmektedir.

İzmir’de lokma tatlısı üretimi ve dağıtımı yapan firma sayısında son yıllarda dikkate değer bir artış yaşanmaktadır. İzmir insanının lokmaya verdiği önemin her geçen gün artması ve buna bağlı olarak yeni firmaların ortaya çıkması sonucunda ciddi bir rekabet ortamı doğmaktadır. Bu da İzmir lokma fiyatı üzerine oldukça olumlu etkiler yapmakta hemen herkesin lokma döktürmesi mümkün olmaktadır. Sadece şunu belirtmeden geçmeyelim bazı firmaların daha ucuz fiyat verebilmek adına lokmanın kalitesini düşürmeleri hiçte onaylanacak bir durum değildir.

İzmir Lokma Uygulaması

İzmir lokma içindeki malzemelerle oldukça basit ama uygulaması ile oldukça karmaşık bir tatlı çeşididir. Bu tatlının dağıtım uygulaması sadece bizim ülkemizde görülen başka hiçbir yerde görülemeyen bir eşsizliktedir. Lokma İzmir’de her hangi bir yerde satılan bir yiyecek değildir. Canınız istediğinizde gidip satın alıp yiyemezsiniz. Evde yapıp yiyebilirsiniz belki ama dışarda dağıtılanın tadını alamazsınız.

İzmir lokma uygulaması bir hayırseverin lokmacı ustası ile anlaşması ile başlar. Herhangi bir nedenden dolayı acısını ya da sevincini başkaları ile paylaşma isteğinin sonucunda bu uygulama ortaya çıkar. Belirli bir yerde herhangi bir zamanda lokmacıya belli bir sayıda lokma dağıtması için yetki verir. Bu yetki öyle yasal bir izin ya da bir belge değildir. Söz ile anlaşılır ve bu söz yerine getirilir. Günümüzde söz ile iş yapılan başka bir sektör var mıdır bilemiyoruz. Fakat lokma dağıtımında sözün önemi halen korunmaktadır.

Paylaşımın Simgesi

Lokma tatlısının İzmir’in simgesi olması bir rastlantı ya da tesadüf değildir. Bunun altında İzmir insanının genel özellikleri yatmaktadır. İzmir insanı paylaşım ve dayanışma ruhu olan son derece dayanışma hisleri gelişmiş bir toplumdur. Bu topluluğa da paylaşımını gösterecek en iyi araçlardan birisi lokma tatlısıdır. Lokmanın geçmişten beri süregelen bu kullanımı burada oldukça yaygın bir şekilde yaşanmaktadır.

Başka ülkelerde yada başka şehirlerde böylesine paylaşımın simgesi olan bir yiyecek var mıdır bilemiyoruz. Fakat ülkemizde lokmaya yakın olarak aşure, helva ve pilav dağıtımları görülmektedir. Aşure daha çok belli bir zaman diliminde gerek evlerde gerekse de lokmacılar tarafından yapılıp dağıtılır. Pilav ve helva ise daha çok cenazelerde kullanılan bir paylaşım aracıdır. Lokma ise hemen her zaman ve her yerde paylaşımın simgesi olmaktadır.

Dışardan İzmir Lokmaya Bakış

Sektörün dışından farklı bir bakış açısı ile İzmir lokma tatlısının dağıtımını yorumlamaya çalıştık. Elbette sektörün içinden insanların yorumları bizden daha doğru ya da tutarlı olabilecektir. Fakat şurası bir gerçek ki İzmir lokma daha uzun yıllar bu topraklarda paylaşım ve dayanışmanın simgesi olacak gibi görünmektedir.

Bir yabancı gözüyle lokma kültürüne farklı bir bakış açısı getirmek istedik. Siz belki her gün gördüğünüz için lokmanın anlamını düşünmüyorsunuz. Fakat bir tatlıdan çok fazlası olduğuna emin olabilirsiniz. Bu işi güzel bir şekilde yapan izmirlokma.org firması uzun yıllardan beri sektörde başarılı, lezzetli ve sağlıklı lokmaları ile yer edinmiş bir firmadır. Kendilerinin bu sektöre katkıları sadece bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda mütevazi, dürüst ve kaliteli lokmayı uygun fiyatla vermeleri de dikkat çekicidir. Kendilerine başarılarının devamını dileriz.

lokma çeşitleri