Burada gerek sitemiz üzerinden gerekse de bizimle bir şekilde iletişime geçmiş insanların lokma üzerine genel görüşlerini yansıtmaktayız. İlla ki bizimle ilgisi olması gerekmemektedir. Sizde lokma dağıtımı ve dökümü üzerine bir görüş bildirmek isterseniz bizimle iletişime geçin yayınlayalım. Çok farklı bakış açıları ile İzmir lokma tatlısının bütün yönleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir gurbetçinin bakış açısı ile lokmanın kültürel olarak ülkemize neler kattığını daha iyi görebiliyoruz. Yada Avrupa insanının ne kadar bireysel bir yaşam sürdüğü buradan daha rahat anlaşılmaktadır.

Bir diğer örnek ise sanayi dallarının çalışma anlayışı ile lokmacılık sektörünün kıyaslanmasıdır. Bizce buda dikkatle incelenmelidir. Birisi ağır bir üretimden gelip aynı ortak özelliklere sahip olunduğunu söylüyor. Buradan şu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz. Her sektörün kendine has sorunları olabilir. Fakat aynı zamanda her sektörün ilkesel düzeyde de birlikteliği söz konusudur. Örneğin dürüstlük ve temiz işçilik gibi.

Lokma sadece bu işi yapanların anlatması gereken bir yiyecek değildir. Daha doğrusu lokma sadece bir yiyecek değildir. Bir gelenek ve göreneklerin devamı apayrı bir kültürdür. Bu topraklarda çıkmış buralarda gelişmiş ve son halini artık ülkenin değil dünyanın da çeşitli yerlerinde göstermeye başlamıştır. İzmir lokma makineleri üreten insanların bize verdiği bilgilere göre özellikle Arap yarım adası ve ülkeniz doğu sınırından itibaren bu kültür yayılmaya başlanmıştır.

Bizim dileğimiz lokma ile birlikte dayanışma ve paylaşma duygularının da tüm dünyaya yayılmasıdır. Bu anlamda İzmir merkez olması bize sadece manevi bir tatmin verecektir.

İzmir