Burada gerek sitemiz üzerinden gerekse de bizimle bir şekilde iletişime geçmiş insanların lokma üzerine genel görüşlerini yansıtmaktayız. İlla ki bizimle ilgisi olması gerekmemektedir. Sizde lokma dağıtımı ve dökümü üzerine bir görüş bildirmek isterseniz bizimle iletişime geçin yayınlayalım. Çok farklı bakış açıları ile İzmir lokma tatlısının bütün yönleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir gurbetçinin bakış açısı ile lokmanın kültürel olarak ülkemize neler kattığını daha iyi görebiliyoruz. Ya da Avrupa insanının ne kadar bireysel bir yaşam sürdüğü buradan daha rahat anlaşılmaktadır.

Bir diğer örnek ise sanayi dallarının çalışma anlayışı ile lokmacılık sektörünün kıyaslanmasıdır. Bizce buda dikkatle incelenmelidir. Birisi ağır bir üretimden gelip aynı ortak özelliklere sahip olunduğunu söylüyor. Buradan şu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz. Her sektörün kendine has sorunları olabilir. Fakat aynı zamanda her sektörün ilkesel düzeyde de birlikteliği söz konusudur. Örneğin dürüstlük ve temiz işçilik gibi.

Ziyaretçi Yorumlarının Önemi

Lokma sadece bu işi yapanların anlatması gereken bir yiyecek değildir. Daha doğrusu lokma sadece bir yiyecek değildir. Bir gelenek ve göreneklerin devamı apayrı bir kültürdür. Bu topraklarda çıkmış buralarda gelişmiş ve son halini artık ülkenin değil dünyanın da çeşitli yerlerinde göstermeye başlamıştır. İzmir lokma makineleri üreten insanların bize verdiği bilgilere göre özellikle Arap yarım adası ve ülkeniz doğu sınırından itibaren bu kültür yayılmaya başlanmıştır.

Bizim dileğimiz lokma ile birlikte dayanışma ve paylaşma duygularının da tüm dünyaya yayılmasıdır. Bu anlamda İzmir merkez olması bize sadece manevi bir tatmin verecektir.

Lokma Dağıtımında Ziyaretçi Yorumları

Lokma dağıtımında ziyaretçi yorumları çok önemlidir. Daha önce hiç lokma dağıtımı yapmamış vatandaşlarımız bu ziyaretçi yorumları vasıtası ile kendilerine uygun bir firma arayışında çözüm bulacaklardır. Elbette Google haritalar gibi firmaların yorumlandığı yerler de vardır. Fakat buradaki yorumlar gerek bot hesaplar gerekse de karşıt firmaların olumsuz yazıları yüzünden pek objektif sayılmazlar.

Bu yüzden de her lokma firması kendi sitesi içerisinde bir ziyaretçi etkileşimi yapabilmek için bu tür sayfalar oluşturmaktadır. Bu sayfalarda firmanın kendisini öven yazılar olduğu kadar kendisine yön veren, eleştiren yazılara da yer vermesi onun objektifliğinin bir göstergesidir.

İzmir Lokma Firmalarının Özeleştirisi

Lokma firmalarının pek özeleştiri yaptıkları görülmez. Çünkü lokma firmalarının çoğu yeni gelişmekte olan firmalar olup, temelde usta eksenli bir büyüme gözlenmektedir. Bu ise henüz emekleme aşamasında olan firmaların uyguladığı bir yöntemdir. Daha profesyonel veya kurumsal bir anlayışa sahip firmalar ise henüz birkaç tanedir.

Kurumsal anlayışa sahip firmaların birçok kriteri vardır. Fakat bunlardan belki de hiç önemsenmeyen ya da adı pek dillendirilmeyen özeleştiri ya da müşteri eleştirileri bölümü bizce çok önemlidir. Bu yüzden de firmamız oldukça seviyeli ve düzgün bir ziyaretçi sayfası yapmaya çalıştık.

ziyaretçi yorumları